M. Opioła: potrzebne nowe rozwiązania dot. ewakuacji Polaków do kraju

Sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych zapoznała się i przyjęła w czwartek informację w sprawie organizacji ewakuacji obywateli polskich przebywających poza granicami kraju, Zdaniem szefa komisji Marka Opioły (PiS) potrzebne są nowe rozwiązania w tym zakresie.

Podczas dzisiejszego posiedzenia komisji informację w tej sprawie złożyli ministrowie spraw zagranicznych, obrony narodowej, spraw wewnętrznych oraz dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, szefa Biura Ochrony Rządu i szefowie służb specjalnych – cywilnych i wojskowych.

„Podczas posiedzenia poznaliśmy stan prawny i faktyczny procedur dotyczących ewakuacji obywateli polskich z różnych miejsc świata. (…) Jest wiele wniosków, które są teraz analizowane w ramach Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Czekamy na nowe ustalenia, które są w konsultacjach międzyresortowych” – powiedział PAP Marek Opioła.

Chcemy, by zlikwidować te rzeczy, które były problemem w przeszłości – dodał przewodniczący komisji.

„Otaczający nas świat jest coraz bardziej niebezpieczny i trzeba te wszystkie procedury zaktualizować i wprowadzić w życie” – ocenił.

Temat posiedzenia został zaproponowany przez Marka Opiołę po wydarzeniach w Turcji – nieudanym wojskowym zamachu stanu.

„Chodzi o to, aby przygotować się na takie przypadki. Żeby się przygotować, trzeba wprowadzić rozwiązania systemowe, które będą najprostsze, najczytelniejsze i pozwalające zareagować organom państwa w takich sytuacjach” – powiedział polityk Prawa i Sprawiedliwości.

W ocenie komisji modelowym przykładem takiego działania był powrót polskich rodzin z Mariupola i operacja przygotowana wspólnie przez te instytucje, które w czwartek przedstawiły informacje.

„Jest na czym budować, to podstawa do lepszych rozwiązań” – podkreślił.

Jednym z głównych problemów podnoszonych przy takich akcjach jest koszt sprowadzenia turystów z zagrożonego terenu lub poniesione straty przez odwołanie imprez turystycznych.

„Należy rozpocząć formułę rozmów. Oczywiście zgodnie z konstytucją i różnego rodzaju aktami prawnymi obywatelowi polskiemu należy się ochrona i opieka konsularna, ale rachunek gdzieś musi zostać pokryty” – zaznaczył Marek Opioła.

W jego ocenie trzeba rozmawiać z biurami podróży, aby – gdy sytuacja jest napięta i są komunikaty MSZ, że nie należy udawać się w regiony zagrożenia – nie sprzedawać Polakom takich usług, bo może być w problem z powrotem.

„Wstrzymanie sprzedaży oznacza brak zarobku dla biur podróży, ale bezpieczeństwo jest najważniejsze. Jest otwarte pytanie – może stworzyć model systemu ubezpieczeń – żeby osoba udająca się w takie regiony ubezpieczyła się od takich zdarzeń. (…) Są wzorce na świecie dotyczące tego typu ubezpieczeń i dobrze byłoby je do naszej praktyki i oferty wprowadzić” – ocenił szef komisji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl