fot. facebook.com/Marian Szołucha

[TYLKO U NAS] Dr M. Szołucha: Rząd nie zrekompensuje wszystkich ponoszonych przez nas strat

Gospodarka traci każdego dnia tyle, ile wcześniej budowała, zyskiwała, generowała na użytek nas wszystkich przez dni kilkanaście czy kilkadziesiąt. Rząd, choćby nie wiem jak się starał, nie zrekompensuje wszystkich strat, jakie w tych dniach ponosimy – powiedział w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja dr Marian Szołucha, ekonomista z Instytutu Prawa Gospodarczego.

Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. tarczę antykryzysową. Dr Marian Szołucha zauważył, że, „w gospodarce proces budowy, a także odbudowy, jest trudniejszy i bardziej długotrwały niż proces destrukcji”.

– Gospodarka traci każdego dnia tyle, ile wcześniej budowała, zyskiwała, generowała na użytek nas wszystkich przez dni kilkanaście czy kilkadziesiąt. Rząd, choćby nie wiem jak się starał, nie zrekompensuje wszystkich strat, jakie w tych dniach ponosimy. Rząd obiera właściwą strategię, kierując się zdrowiem i życiem obywateli ponad straty materialne. Rozumiemy chyba tę hierarchię – powiedział ekonomista.

Gość Radia Maryja zaznaczył, że „rząd nie ma własnych pieniędzy. Może on nieść pomoc albo z podatku, albo z długu, który zaciąga chociażby w Narodowym Banku Polskim”.

– Jeśli z długu, to z przyszłych podatków. Rząd robi przeorganizowanie naszego życia społecznego i gospodarczego na czas kryzysu i epidemii, byśmy wszyscy możliwie suchą nogą przez ten okres przeszli. Tarcza antykryzysowa to prawie 10 proc. polskiego PKB, czyli 200 mld złotych. Starano się w niej utrzymać pewną równowagę pomiędzy wsparciem przedsiębiorców, pracowników i konsumentów, by żadnej ze stron nie uprzywilejowywać. Działania te zasługują na docenienie, choć nie mówię, że nie wymagają uzupełnienia – wskazał.

Dr Marian Szołucha zgodził się z niektórymi postulatami przedsiębiorców, którzy domagają się szybszego zwrotu podatku VAT czy przyspieszenia procedur.

– Urzędnicy skarbowi mają nieco mniej pracy, więc należy przesunąć siły i środki na rozpatrywanie wniosków o zwrot podatku VAT. Przedsiębiorcy chcą, by szybciej wracały do nich należne im pieniądze, dzięki czemu ich firmy nie będą tracić płynności. A walka z tym to jeden z pięciu filarów tej tarczy. (…) Jest apel o pomoc także dla dużych firm. Ona powinna być niesiona tylko w ostateczności, bo oni sobie lepiej poradzą. Duzi mają większe zasoby, zapasy. Mają pozycję, która daje im gwarancję przetrwania – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z dr. Marianem Szołuchą dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj