fot. PAP/Marcin Obara

Ekspert o propozycji ZUS: Obniżenie obciążeń pracy dla osób samozatrudnionych jest pomysłem zdecydowanie pozytywnym

Osoby, które założyły działalność gospodarczą w 2016 roku do końca przyszłego roku zapłacą preferencyjne stawki na ubezpieczenie społeczne. Taką propozycję przedstawił Zakład Ubezpieczeń Społecznych w opinii do projektu o tzw. małym ZUS przygotowanym w resorcie rozwoju.

Ma to być kompromisowe rozwiązanie do czasu uchwalenia nowych przepisów.  Obecnie trwają konsultacje międzyresortowe, ale nie wiadomo czy rząd przychyli się do tych propozycji. O sprawie napisał „Dziennik Gazeta Prawna”.

Dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula zaznaczył, że każde zmniejszenie obciążeń pracy jest ruchem w dobrą stronę.

Zwłaszcza w odniesieniu do tych, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Takich osób w Polsce jest coraz więcej. Dziś osoby samozatrudnione rozliczają się liniowo, na poziomie rozliczenia 19 proc., ale musza też płacić składki na ubezpieczenie społeczne, i to jest dla nich często właśnie na samym początku prowadzenia działalności bardzo wysokie obciążenie. Zanim ta działalność „się rozkręci” to niestety ZUS jest najwyższym często stałym obciążeniem. Obniżenie obciążeń pracy, zwłaszcza w odniesieniu do osób zatrudnionych, a zwłaszcza w odniesieniu do składek na ubezpieczenie społeczne jest pomysłem zdecydowanie pozytywnym – podkreślił ekonomista.

Wcześniej ZUS wydał negatywną opinie na temat przygotowanego w Ministerstwie Rozwoju projektu. Zarzuty dotyczyły głównie części przychodowej, czyli naliczania składek od przychodu, a nie od dochodu.

Według Zakładu spowodowałoby to nierówne traktowanie, bo niektóre działalności mają spory przychód, ale niewielki dochód.

RIRM

drukuj