fot. PAP/Marcin Bielecki

ZUS będzie miał nowy system informatyczny

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie miał nowy system informatyczny. Jego stworzenie ma kosztować nawet miliard złotych. O kontrakt powalczą dwaj najwięksi polscy gracze z branży IT.

Kompleksowy System Informatyczny 2.0 ma zastąpić dotychczasowe oprogramowanie wykorzystywane przez ZUS już od 20 lat.

Włodzimierz Owczarczyk, dyrektor departamentu rozwoju usług IT w Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, podkreśla, że budowa systemu KSI 2.0 jest konieczna, ponieważ obecne technologie są przestarzałe.

– Te technologie generują bardzo duże koszty dla ZUS związane z ich utrzymaniem. Jednocześnie ogranicza się rynek ich dostawców, co powoduje zmniejszenie konkurencyjności i jednocześnie wzrost kosztów – wskazuje Włodzimierz Owczarczyk.

Nowy system ma być jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie systemów informatycznych nie tylko w Europie, lecz także na świecie.

Może warto się zastanowić nad tym, i to jest też jedna z rekomendacji jakie byśmy postawili, aby przed przebudową systemu spojrzeć także na procesy. Zastanowić się czy warto byłoby je uprościć po to, żeby system dostarczony w efekcie przebudowy, w efekcie realizacji projektu KSI 2.0, był bardziej przyjazny, bardziej otwarty, bardziej niezależny technologicznie, a przede wszystkim, żeby ułatwiał życie osób z niego korzystających, podmiotów utrzymujących i rozwijających go w przyszłości – akcentuje Igor Bednarski, kierownik w zespole realizującym projekt utrzymania KSI ZUS w Comarch.

KSI 2.0 ma zautomatyzować szereg procesów, co usprawni obsługę klientów, a także ograniczy koszty związane z utrzymaniem infrastruktury.

Odnowienie systemu da wiele korzyści. Od najprostszych korzyści finansowych, czyli zmniejszenia kosztów infrastruktury technicznej, zmniejszenia kosztu utrzymania systemu, poprzez korzyści związane z czasem realizacji zmian i poprawek. Na przykład zmian wynikających z wprowadzenia nowych aktów prawnych, do których system mus być dostosowany. Proszę sobie wyobrazić, że modyfikacja, która dzisiaj musi być zrealizowana w przynajmniej dziewięć miesięcy w nowej technologii być może będzie zrealizowana w czasie dwukrotnie, a nawet trzy krotnie, szybszym – podkreśla Arkadiusz Wójcik, dyrektor pionu ubezpieczeń społecznych w Asseco Poland.

O kontrakt powalczą dwaj najwięksi polscy gracze z branży IT Asseco i Comarch.  Zamówienie zostanie ogłoszone jeszcze w tym roku. Budowa KSI 2.0 może kosztować nawet miliard złotych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj