Archidiecezja Wrocławska będzie czuwać całą noc na Jasnej Górze

Nawet 5 tys. wiernych spodziewają się organizatorzy kolejnej pielgrzymki duchowieństwa i wiernych Archidiecezji Wrocławskiej do Częstochowy. Całonocne czuwanie przed Jasnogórską Ikoną rozpocznie się 21 września o 18.30 Mszą św., której będzie przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

W program archidiecezjalnej pielgrzymki, której towarzyszyć będą słowa: „Maryjo pełna mocy Ducha Świętego otaczaj nas Macierzyńską opieką”, wpisane jest dwunastogodzinne czuwanie i modlitwa w Kaplicy Cudownego Obrazu. O 21.00 jej uczestnicy wspólnie z pielgrzymami zgromadzą się na Apelu Jasnogórskim, a o północy na Mszy św. Pielgrzymka zakończy się Eucharystią o 6.00. Wśród intencji, jakie będą towarzyszyć pątnikom – jak przekonują organizatorzy – nie zabraknie modlitwy za Ojczyznę z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Metropolita wrocławski ks. abp Józef Kupny, zwracając uwagę na ten aspekt pielgrzymowania Dolnoślązaków do duchowej stolicy Polski, przywołuje słowa, jakie podczas drugiej pielgrzymki do Polski w 1983 r. na Jasnej Górze wypowiedział św. Jan Paweł II: „Tu, gdzie mieszkała Królowa Polski, w jakiś sposób zawsze byliśmy wolni”.

Ojciec Święty uczył, że wolność jest dana człowiekowi od Boga jako miara jego godności, ale, że jest mu ona równocześnie zadana – mówi duchowny, dodając, że wolności może człowiek używać dobrze lub źle. Może przez nią budować lub niszczyć.

Jasnogórskie sanktuarium mogłoby wiele opowiedzieć na temat pielgrzymów, którzy w jego murach się nawrócili, przeszli od złego do dobrego korzystania ze swojej wolności, odzyskali prawdziwą godność przybranych synów Bożych – tłumaczy ksiądz arcybiskup, dopowiadając, że jest przekonany, iż każda pielgrzymka na Jasną Górę i każde spotkanie z Matką Bożą przynosi w życiu człowieka błogosławione owoce.

Ks. abp Józef Kupny podkreśla również, że w czasie czuwania pielgrzymi będą wspólnie z Maryją prosić o moc Ducha Świętego.

To Duch Święty w pierwszych wiekach chrześcijaństwa ludzi nieśmiałych, skupionych na własnych słabościach i wadach przemieniał w świadków, którzy  fascynowali innych swoją wiarą i radością życia. Wierzę mocno, że On jest w stanie w czasie tej modlitwy przemienić każdego i każdą z nas i dodać nas sił do tego, byśmy przemieniali świat w duchu Jezusa Chrystusa – akcentuje pasterz wrocławskiego Kościoła.

W ubiegłych latach liczba wiernych uczestniczących w pielgrzymce dochodziła do 5 tys. Organizatorzy spodziewają się w tym roku podobnej frekwencji. Diecezjalne pielgrzymowanie na Jasną Górę zapoczątkował ks. kard. Henryk Gulbinowicz, który w 2000 r. postanowił oddać Dolny Śląsk w macierzyńską niewolę Maryi, niejako dopełniając ślubów króla Jana Kazimierza. Każdego roku wierni wraz z pasterzami odnawiają złożone wówczas ślubowanie. Dlatego podczas tegorocznej pielgrzymki po Mszy św. o godz. 18.30 ks. abp Józef Kupny będzie prosił Maryję o opiekę nad całą Archidiecezją.

 Ks. Rafał Kowalski, rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl