Dr M. Szołucha o wzroście PKB: Potwierdzony, a nawet wzmocniony, został przekaz dotyczący popytu konsumpcyjnego

Potwierdzony, a nawet wzmocniony, został także przekaz dotyczący popytu konsumpcyjnego czyli sprzedaży detalicznej jako najważniejszego silnika napędzającego wzrost polskiej gospodarki. Trzeba uczciwie powiedzieć, że to ma swoje dobre i złe strony – podkreślił dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Biznesu i Finansów Vistula.

Produkt Krajowy Brutto w 2018 r. wzrósł o 5,1 proc. rok do roku wobec wcześniejszego szacunku na poziomie 5,1 proc. – wynika z komunikatu GUS. Wzrost PKB w IV kwartale 2018 r. GUS wyniósł 4,9 proc., vs wcześniejszego szacunku na poziomie 4,9 proc. Urząd skorygował też dane dotyczące popytu inwestycyjnego w IV kw. 2018 do 8,2 proc. z 6,7 proc. wcześniej – GUS.

Te dane są zgodne z oczekiwaniami analityków – wskazał ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula dr Marian Szołucha.

– Najważniejsza z nich czyli ta dotycząca wzrostu gospodarczego została w zasadzie tylko potwierdzona. Potwierdzony, a nawet wzmocniony, został także przekaz dotyczący popytu konsumpcyjnego czyli sprzedaży detalicznej jako najważniejszego silnika napędzającego wzrost polskiej gospodarki. Trzeba uczciwie powiedzieć, że to ma swoje dobre i złe strony, bo cieszymy się, że Polacy dużo konsumują i na coraz więcej nas stać. Z drugiej zaś strony na samej konsumpcji gospodarka swojego wzrostu nie może opierać – powiedział dr Marian Szołucha.

Ekspert dodał, że równolegle powinny być rozwijane inne silniki polskiej gospodarki takie jak eksport, inwestycje czy produkcja przemysłowa.

Warto przypomnieć, że w miniony piątek Agencja Moody’s utrzymała długoterminowy i krótkoterminowy rating Polski na poziomie A2 z perspektywą stabilną, zarówno w walucie krajowej jak i walutach zagranicznych.

Decyzję uzasadniono odpornością gospodarki, jej wielkość i dobrą sytuacją.

RIRM

drukuj