[TYLKO U NAS] Dr M. Szołucha: Sądzę, że komisja vatowska będzie w stanie wydobyć wiele prawdy na światło dzienne

Te karuzele musiały trwać. Mam nieodparte wrażenie, że przestępcy dysponowali tak wielkimi pieniędzmi, że mogli korumpować wiele osób. Sądzę, że komisja będzie w stanie wydobyć wiele prawdy na światło dzienne – powiedział o projekcie powołania komisji sejmowej ds. wyłudzeń podatku VAT w programie „Polski punkt widzenia” na antenie Telewizji Trwam ekonomista dr Marian Szołucha.

Wczoraj do laski marszałkowskiej złożono projekt uchwały o powołaniu komisji ds. zbadania okoliczności powstania dziury VAT-owskiej w latach 2007-2015.

– Spodziewam się po niej wielu zaskakujących wniosków. Może ona dojść np. do wniosku, że najbogatsi Polacy, ci z setki, która jest publikowana co roku w różnych periodykach, wcale nie jest najbogatsza, że są od nich znacznie zamożniejsze osoby z polskim obywatelstwem, które dorobiły się na tzw. biznesie podatkowym, okradając nas wszystkich, uczciwie płacących podatki. Sądzę, że komisja będzie w stanie wydobyć wiele prawdy na światło dzienne – podkreślił dr Marian Szołucha.

Tego procederu nie można było nie zauważyć – przekonywał.

– Nie dało się tego nie zauważyć. Ten towar – czasem fikcyjny – wielokrotnie obrócony, i to już na pewno fikcyjnie, to wszystko musiało trwać. Te karuzele musiały trwać. Mam nieodparte wrażenie, że przestępcy dysponowali tak wielkimi pieniędzmi, że mogli korumpować wiele osób – zaznaczył.

Dr Marian Szołucha podkreślił, że przestępczością w zakresie podatku VAT należy zająć się równie skutecznie, co ukróceniem tego procederu w stosunku do przestępstw paliwowych.

– Wyrzucam Ministerstwu Finansów, że musi bardziej skupić się na akcyzie. Rozmawiając jednak z ludźmi z branży paliwowej, słyszę, że na tym rynku przestępców już właściwie nie ma. Jeśli za inne przestępstwa zabralibyśmy się tak skutecznie jak za paliwa, to wtedy moglibyśmy mówić o pewnym sukcesie na tym polu – wskazał ekonomista.

2,5-letni okres rządów PiS-u pozwolił jednak na zatrzymanie nietrafionych inwestycji oraz rozwój państwowych spółek.

– Udało się jednak uniknąć wielu – z punktu widzenia obywatela – wielu niepotrzebnych wydatków, jak choćby śmigłowce Caracal za niebotyczną kwotę. Udało się naprawić sytuację w wielu spółkach Skarbu Państwa, począwszy od Orlenu, przez Pocztę Polską, która ma wchodzić na rynek niemiecki – podsumował.

https://www.youtube.com/watch?v=PG5OJ71UEbI

RIRM

drukuj