fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Dr M. Szołucha: Projekt ustaw antylichwiarskich był na liście priorytetów prac rządowych w końcówce kadencji. Brak zgody KE oznacza, że teraz ustaw tych nie uda się uchwalić

Projekt ustaw antylichwiarskich był na liście priorytetów prac rządowych w końcówce bieżącej jeszcze kadencji parlamentu. Brak zgody Komisji Europejskiej oznacza, że w tej kadencji ustaw tych nie uda się uchwalić. Nowa kadencja to jest opcja zerowa. To jest, co do zasady, anulowanie wszystkich prac legislacyjnych, których nie udało się doprowadzić do szczęśliwego końca – podkreślał dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Komisja Europejska odmówiła Polsce szybkiej notyfikacji ustaw antylichwiarskich. Jak podkreślił dr Marian Szołucha, brak zgody Komisji Europejskiej oznacza, że w tej kadencji parlamentu nie uda się tych ustaw uchwalić.

– Projekt ustaw antylichwiarskich był na liście priorytetów prac rządowych w końcówce bieżącej jeszcze tej kadencji parlamentu. Brak zgody Komisji Europejskiej oznacza, że w tej kadencji ustaw tych nie uda się uchwalić. Nowa kadencja to jest opcja zerowa. To jest, co do zasady, anulowanie wszystkich prac legislacyjnych, których nie udało się doprowadzić do szczęśliwego końca. Zresztą zagranica niespecjalnie pomaga nam z lichwą walczyć, bo mam wiarygodne informacje, że na przykład jeden z gigantów internetowych, z jednej strony już dawno zapowiadał, że skończy z reklamowaniem lichwy, z drugiej strony wiele wskazuje na to, że tę lichwę reklamuje – tłumaczył ekonomista.

Komisja Europejska sygnalizuje też zastrzeżenia do fuzji Orlenu z Lotosem.

– Polska tej fuzji bardzo potrzebuje, bo rynek paliwowo-energetyczny to jest rynek globalny, na którym więksi narzucają swoją wolę, swoje warunki – także warunki cenowe – słabszym podmiotom. Nam z perspektywy klienta stacji benzynowej wydaje się Orlen czy Lotos podmiotem dużym na skalę Polski, ale na skalę świata – a o rynku światowym rozmawiamy – takim dużym podmiotem ani jedno, ani drugie nie jest – podkreślił dr Marian Szołucha.

Ekonomista wskazał na problemy polskiej gospodarki z inflacją, której poziom w lipcu był najwyższy od siedmiu lat.

– Tym, co mnie niepokoi w przypadku polskiej gospodarki to nieco rosnąca inflacja. To nie są jeszcze zawrotne wskaźniki, takie jak część Polaków pamięta z początku lat 90., ale jednak 2,9 proc. – poziom inflacji w naszej gospodarce w lipcu – to jest najwyższy poziom od siedmiu lat – zaznaczył gość Radia Maryja.

Ministerstwo Finansów opublikowało dane, które dotyczą 20 największych płatników podatku CIT w Polsce. Zdaniem dr. Mariana Szołuchy prace nad podatkiem dochodowym od osób prawnych są konieczne.

– To są dane niezmiernie intersujące, bo z nich wynika, że państwo po zajęciu się w pierwszej kolejności podatkami pośrednimi, czyli VAT-em i akcyzą – najważniejszymi źródłami dochodów budżetu – powinno także zająć się podatkiem dochodowym od osób prawnych. (…) Mamy jeszcze dużo do zrobienia na polu ukrócenia agresywnej optymalizacji podatkowej wielkich firm, wielkich koncernów zagranicznych, które w Polsce działają przecież nie społecznie i nie charytatywnie – wskazał ekonomista.

Całość rozmowy z dr. Marianem Szołuchą można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj