[TYLKO U NAS] Dr M. Szołucha: Krynickie Forum Ekonomiczne porusza szerokie spektrum publicznie ważnych zagadnień

Rozmowy prowadzone podczas krynickiego XXVIII Forum Ekonomicznego to naprawdę szerokie spektrum publicznie ważnych zagadnień – ocenił podczas czwartkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja ekonomista dr Marian Szołucha z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

W Krynicy dobiega dziś końca rozpoczęte we wtorek XXVIII Forum Ekonomiczne. W wydarzeniu bierze udział ponad 4 tys. osób z Europy, Ameryki Płn. i Azji. Spotkanie przebiega pod hasłem „Europa wspólnych wartości czy Europa wspólnych interesów?”.

Goszczący w audycji „Aktualności dnia” dr Szołucha, pytany o korzyści płynące dla Polski z organizacji Forum, wskazał, że przejawiają się one nie tylko w obrębie gospodarki i polityki. Spotkanie w Krynicy jest, jego zdaniem, ważne dla „wielu aspektów naszego społecznego życia”.

– (Forum w Krynicy jest – red.) już na trwałe wpisane w kalendarz ważnych dla polskiej gospodarki i polityki wydarzeń. (…) Jest to wydarzenie w wymiarze wewnętrznym, które stanowi okazję do spotkań polityków ze światem biznesu, do spotkań bez takiego negatywnego kontekstu i podtekstu, do spotkań transparentnych, merytorycznych, do dyskusji – przecież to „forum”. Oprócz ponad 4 tys. gości – w tym roku – z różnych krajów (…), jest ok. 180 paneli, prezentacji, warsztatów, dyskusji. Do tego rozmowy zakulisowe podczas wielu imprez towarzyszących Forum w Krynicy. (…) Dyskusje, o których mówimy były toczone również na temat zdrowia, na temat bezpieczeństwa, na temat kultury, na temat mediów. Jest to naprawdę szerokie spektrum publicznie ważnych zagadnień – zwrócił uwagę ekonomista.

Nawiązując do hasła tegorocznej edycji wydarzenia („Europa wspólnych wartości czy Europa wspólnych interesów?”), dr Marian Szołucha, przyznał: „faktycznie, starły się dwie wizje podczas tego Forum”.

– Wizja reprezentowana przez przedstawicieli Polski i przez przedstawicieli elit naszego regionu, elit politycznych, gospodarczych (starła się – red.) z ludźmi z tzw. starej piętnastki, czyli z zachodniej Europy, którzy bardziej stawiają jednak ciągle mimo wszystko – mimo tych nauczek, jakie dały ostatnie lata i różnego rodzaju przygody, kryzysy związane ze strefą euro, masową imigracją, etc. – stawiają ciągle na postępującą federalizację, na tworzenie w przyszłości czegoś w rodzaju „Stanów Zjednoczonych Europy”. Natomiast nasz region, bardzo konserwatywny, region stawiający na konserwatywne wartości, opowiada się za Europą Ojczyzn. I tutaj to pytanie (zawarte w haśle wydarzenia – red.) faktycznie było zasadne – mówił gość Radia Maryja.

Forum Ekonomiczne w Krynicy jest też, zdaniem dr. Szołuchy, „jednym z wielu elementów, które czynią Polskę naturalnym liderem naszego regionu”.

– Większość gości – mówię o gościach zagranicznych – to są osoby właśnie z naszego regionu, z Europy Środkowo-Wschodniej. I jeśli chcemy to osławione „Międzymorze” i „Trójmorze” wreszcie przenieść ze sfery teorii geopolitycznych do sfery realpolitik, to takie wydarzenia Polsce w tym na pewno wydatnie pomagają. Ludzie z naprawdę wysokich sfer życia gospodarczego i politycznego, od Azerbejdżanu (…) po naszych najbliższych już sąsiadów, naprawdę przyjeżdżają do nas na krynickie spotkania, doceniają je i widzą sens w tym, żeby tutaj (…) być – powiedział dr Marian Szołucha w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Całą rozmowę z dr Marianem Szołuchą z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj]. 

RIRM

drukuj