fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] M. Szołucha: PO chcąc poszerzyć 500 plus przyznaje, że to dobry program

Platforma Obywatelska jeszcze do niedawna krytykowała obecny rząd za rozdawnictwo pieniędzy i sam program Rodzina 500 plus, a dzisiaj nie tylko przyznaje, że jest to dobry program, ale także chce go poszerzać – powiedział w poniedziałkowym programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula dr Marian Szołucha. Jak dodał, jest to przyznanie racji kierunkowi gospodarczemu obranemu przez Prawo i Sprawiedliwość.

Dr Marian Szołucha odniósł się do sobotniej konwencji Platformy Obywatelskiej w Łodzi i wskazał, że lider PO w swoim przemówieniu przedstawił dwa postulaty, które są bardzo groźne dla naszego kraju.

Grzegorz Schetyna mówił o likwidacji najlepszych polskich służb specjalnych – CBA. Te służby dziś wprost pomagają naszej gospodarce, bo ścigają oszustów. Drugim z groźnych pomysłów jest przekazanie majątku spółek Skarbu Państwa na konta emerytalne. Przez to moglibyśmy mieć powtórkę z lat 90. – zaznaczył ekonomista.

Jak dodał, Grzegorz Schetyna przyznał niejako rację kierunkowi gospodarczemu, który obrał rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Platforma Obywatelska jeszcze do niedawna krytykowała obecny rząd za rozdawnictwo pieniędzy i sam program Rodzina 500 plus, a dzisiaj (…) chce go poszerzać. Może nie przyznaje, że jest to program dobry, ale chcąc go poszerzyć to właśnie czyni. (…) Grzegorz Schetyna rzucił również hasło: „Wzrost liczby prywatnych firm w polskiej gospodarce”. Wszyscy byśmy sobie życzyli, aby w polskiej gospodarce było jak najwięcej firm, żeby jak najwięcej Polaków żyło z pracy własnych rąk, ale nie podał recepty, jak ma zamiar to zrobić. Samym pobożnym życzeniem sprawy się nie załatwi – powiedział dr Marian Szołucha.

Gość „Aktualności dnia” powiedział, że dzięki działalności obecnego rządu pieniądze do budżetu państwa płyną coraz szerszym strumieniem. Warto podkreślić, że mamy coraz więcej pieniędzy bez podnoszenia obciążeń podatkowych dla Polaków – mówił ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Jeżeli chodzi o podatek VAT, to mamy najwięcej do nadrobienia. Niestety ciągle jesteśmy klasyfikowani bardzo wysoko w unijnych statystykach dotyczących wielkości luki podatkowej. Trzeba jednak powiedzieć, że pieniądze płyną szerszym strumieniem ze wszystkich podatków: z akcyzy, PIT-u, CIT-u i VAT-u – podkreślił dr Marian Szołucha.

Żeby poprawić na trwałe sytuację finansów publicznych, musimy zbudować fundamenty pod dynamiczny rozwój gospodarczy oparty na własnych zasobach, a nie tylko na kapitale zagranicznym – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Już dziś sugerowałbym ludziom odpowiedzialnym za naszą politykę gospodarczą skupienie się na tym, co stanie się po 2020 r. Bardzo dobrze, że rząd planuje realizację III pakietu w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju od 1 stycznia 2018 r. Jest to pakiet rozwiązań, które mają zderegulować naszą gospodarkę, pomóc małym i średnim przedsiębiorcom, a także – po raz pierwszy w naszej historii – firmom rodzinnympowiedział ekonomista.

„Aktualności dnia” z udziałem dr. Mariana Szołuchy można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj