Reakcje opozycji po decyzji o zawetowaniu ustaw przez prezydenta

Decyzję prezydenta ws. ustaw o reformie sądownictwa na gorąco komentują politycy. Wszystkie partie opozycyjne pozytywnie oceniają podwójne weto głowy państwa. Na razie oficjalnie nie wypowiedziało się jeszcze Prawo i Sprawiedliwość.

Z weta prezydenta zadowolone jest ugrupowanie Kukiz’15.

– Pan Andrzej Duda podjął bardzo dobrą decyzję. Dziękujemy panie prezydencie. Deklarujemy naszą gotowość do współpracy nad prawdziwą, głęboką reformą polskiego sądownictwa. Chcemy bardzo podziękować młodym ludziom, którzy protestowali przeciwko złym ustawom Prawa i Sprawiedliwości o SN i KRS. Nie dziękujemy opozycji totalno-histerycznej, która urządzała obrzydliwe burdy w Sejmie – mówił Stanisław Tyszka, wicemarszałek Sejmu.

Platforma Obywatelska również docenia decyzję szefa państwa polskiego. Jednak z ostateczną oceną działań prezydenta wstrzymuje się aż do przedstawienia jego projektów ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości. Ponadto, Platforma chciała, aby Andrzej Duda zawetował również ustawę o sądach powszechnych.

– Z tego miejsca jako PO chcielibyśmy serdecznie i gorąco podziękować tysiącom bezimiennych Polaków, którzy zmienili swoje plany wakacyjne, dzień w dzień, rano, w południe, wieczorem, przychodzili pod sądy rejonowe na demonstracje wyrażając swój sprzeciw dla ograniczania praw obywatelskich, dla zawłaszczania przez jedną partię tej przestrzeni, która powinna być niezawisłą i niezależną – powiedział Andrzej Halicki z PO.

W podobnym tonie wypowiadają się politycy Nowoczesnej.

– Te dwa weta dają nam szansę, by poważnie porozmawiać o reformie sądów. Dają nam szansę na to, żebyśmy mogli powstrzymać działania, które są destrukcyjne dla państwa – akcentowała Katarzyna Lubnauer.

– To, co się stało jest krokiem w dobrym kierunku. Pokazuje, że obywatelska presja ma sens. Jednocześnie chcielibyśmy zaapelować do pana prezydenta, by prace nad ustawami, które zapowiedział – były prowadzone w sposób jak najbardziej transparentny. Najlepiej w drodze okrągłego stołu – oceniła Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Z decyzji prezydenta zadowolone jest Polskie Stronnictwo Ludowe, które oświadczyło, że na pewno nie poprze próby odrzucenia przez Sejm weta prezydenta. To samo deklaruje ugrupowanie Kukiz’15.

– Nie pozwolimy Prawu i Sprawiedliwości na odrzucenie weta prezydenta w Sejmie – wskazał Stanisław Tyszka.

TV Trwam News/RIRM

drukuj