PAP/Tomasz Waszczuk

Prezydent A. Duda: W woj. warmińsko-mazurskim nie stwierdzono obecnie przypadku zakażenia koronawirusem

W województwie warmińsko-mazurskim w tej chwili nie ma żadnego przypadku zachorowania spowodowanego koronawirsuem, pięć osób jest w kwarantannie szpitalnej, a kilkanaście osób w kwarantannie domowej – powiedział w piątek w Szczytnie prezydent Andrzej Duda.

Prezydent przed rozpoczęciem wizyty w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie spotkał się z wojewodą warmińsko-mazurskim, komendantem wojewódzkim Policji oraz przedstawicielami warmińsko-mazurskich służb sanitarno-epidemiologicznych. Rozmawiali o stanie przygotowania województwa warmińsko-mazurskiego do ewentualnej walki z koronawirusem.

Po spotkaniu prezydent podziękował obecnym służbom za podejmowane działania. Powiedział, że w tej chwili w województwie nie stwierdzono przypadku zakażenia koronawirusem.

„Nie ma żadnego przypadku zachorowania spowodowanego koronawirusem, ale ponieważ są osoby, które mają objawy choroby (…) badania są wobec nich realizowane, pięć takich osób jest w kwarantannie szpitalnej i kilkanaście takich osób jest w tej chwili w kwarantannie domowej” – powiedział Andrzej Duda.

Dodał, że „był problem” osób, które mogły się zetknąć z jedynym jak do tej pory pacjentem w Polsce, u którego stwierdzono koronawirusa.

„To byli pasażerowie autobusu, którym ten człowiek przyjechał z Niemiec, wszystkie te osoby zostały ustalone i wszystkie te osoby są w tej chwili poddane kwarantannie” – powiedział prezydent.

Podkreślił, że województwo warmińsko-mazurskie jest przygotowane na ewentualne pojawienie się przypadku koronawirusa.

„Tutaj sytuacja jest absolutnie pod kontrolą” – stwierdził prezydent dodając, że „są uruchomione infolinie, są podjęte wszystkie działania zabezpieczające – policja działa, straż pożarna działa; przeprowadzono ćwiczenia, postawiono tymczasowe izby przyjęć, personel medyczny także przygotowuje się i ćwiczy korzystanie z nich”.

„Codziennie też odbywają się spotkania koordynacyjne u pana wojewody, gdzie zaangażowane są wszystkie służby. Mogę zdecydowanie powiedzieć, że wszystko działa i wszystkie zadania są realizowane” – zapewnił.

Prezydent zaapelował jednocześnie do mieszkańców, aby zachować elementarne środki ostrożności, w tym m.in. mycie rąk.

„W okresie, kiedy bardzo często chorujemy na zwykłą grypę i tych zachorowań jest dużo, zachowanie podwyższonej ostrożności jest po prostu wskazane” – dodał.

Przed spotkaniem prezydent złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą policjantów – ofiary Zbrodni Katyńskiej.

Pierwszy i jak dotąd jedyny przypadek koronawirusa w Polsce odnotowano w województwie lubuskim. Zakażenie potwierdzono w nocy z wtorku na środę. Pacjent przebywa na oddziale zakaźnym szpitala w Zielonej Górze. Jest w dobrym stanie. Mężczyzna wrócił do Polski z Niemiec autokarem; razem z nim podróżowało 11 osób. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował w piątek w TVP Info, że od osób, które jechały autokarem wraz z tzw. pacjentem zero, pobrano próbki do badań pod kątem obecności koronawirusa, część wyników już jest i wszystkie są ujemne.

Według danych resortu zdrowia na czwartek po południu, w szpitalach przebywały 92 osoby celem obserwacji, czy są zakażone koronawirusem. 490 osób poddano kwarantannie domowej, a 5647 objęto nadzorem sanepidu.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20 proc. osób.

PAP

drukuj