fot. flickr.com

Dr Marian Szołucha o ocenie ratingu Polski: To ciągle górna półka

Ocena „A minus” to ciągle „górna półka” – powiedział w sobotnich „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja ekonomista dr Marian Szołucha. Ekspert skomentował w ten sposób utrzymanie przez agencję Fitch długoterminowego ratingu dla Polski.

Dr Marian Szołucha zwrócił uwagę, że decyzja agencji nie minęła się z przewidywaniami specjalistów.

– To dobra wiadomość, ponieważ większość analityków spodziewała się właśnie albo utrzymania albo spadku oceny ratingowej Polski przez agencję (…) Nikt nie spodziewał się raczej podwyższenia ratingu Polski. Jesteśmy oceniani, jak do tej pory, pozytywnie. „A minus” to jest ciągle górna półka, powiedzmy, „dolna krawędź górnej półki”. Przez wszystkie trzy wiodące agencje – Fitch, Moody’s i Standars & Poor’s – jesteśmy oceniani mniej więcej na tych samych poziomach – powiedział ekonomista.

Ekspert Stwierdził też, że Polska powinna zastanowić się nad powołaniem własnej agencji ratingowej.

– Nie wiem, czy koniecznie prywatnej czy publicznej, a może w wariancie własnościowym „mieszanym”, w każdym razie powinniśmy powołać do życia swoją agencję i dbać o jej rozwój. Nie dogonimy rzecz jasna tych trzech (Fitch, Moody’s i Standars & Poor’s – przyp. red.) w przewidywalnej przyszłości, ale to nie znaczy, że nie możemy się starać i choćby kawałka tego „tortu” im wyrwać i podjąć dyskusji na poziomie merytorycznym – powiedział ekonomista.

W piątek agencja ratingowa Fitch utrzymała ocenę długoterminowego ratingu polski na poziomie „A minus”. Przewidziała też jego stabilną perspektywę.

Całość nagrania wypowiedzi z audycji „Aktualności dnia” [tutaj]

RIRM

drukuj