fot. facebook.com/Marian Szołucha

[TYLKO U NAS] Dr Szołucha ws. oskarżeń korupcyjnych w KNF: Cieszy szybka reakcja najwyższych czynników państwowych

Choć sprawa nie jest do końca oczywista, to pocieszająca jest szybka reakcja najwyższych czynników państwowych – ocenia w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja ekonomista dr Marian Szołucha. Chodzi o ujawnione przez „Gazetę Wyborczą” nagranie rozmowy i oskarżenia biznesmena Leszka Czarneckiego wobec szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego o korupcję.

Premier Mateusz Morawiecki przyjął dymisję szefa KNF i odbył spotkanie z ministrem sprawiedliwości i Prokuratorem Generalnym Zbigniewem Ziobro oraz przedstawicielami służb. Więcej [tutaj].

Jak poinformowała rzecznik rządu Joanna Kopcińska, premier zobowiązał instytucje państwowe do współpracy w celu wyjaśnienia sprawy. Śledztwo wszczęła już prokuratura.

Ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula dr Marian Szołucha mówi, że szybka reakcja państwa była konieczna, bo KNF to instytucja szczególnie wrażliwa i ważna dla rynku finansowego. Ekonomista podkreśla, że sprawa wymaga wyjaśnień.

Sprawa na pewno w nie najlepszym świetle stawia przewodniczącego Chrzanowskiego od strony metod, jakie stosował albo chciał zastosować wobec nadzorowanego przez siebie podmiotu i wobec przewodniczącego jego rady nadzorczej Leszka Czarneckiego. Ale czy był tu element przestępstwa? Widzę kilka istotnych znaków zapytania, więc nie chcę przesądzać. Wizerunkowo sprawa jest nie do obrony, więc dobrze, że państwo reaguje szybko i zdecydowanie. Myślę, że powinniśmy oczekiwać od prokuratury, służb i śledczych szybkich rezultatów – zaznacza dr Marian Szołucha.

W najbliższym czasie premier Mateusz Morawiecki ma wskazać nazwisko pełniącego obowiązki szefa KNF spośród dotychczasowych jego zastępców. Obecnie są nimi: Marcin Pachucki i Andrzej Diakonow.

RIRM

drukuj