Emerytury i renty wyższe tylko o 4 zł

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną zaledwie o 4 zł – wynika z Wieloletniego Planu Finansowego na lata 2015-2018, przyjętego przez rząd. W ciągu trzech lat najniższa emerytura wzrośnie o 36 zł na rękę.

Jan Klassa, przewodniczący Rady Sekcji Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” z Regionu Gdańskiego, mówi, że rządowy pomysł waloryzacji nie zmieni sytuacji przeciętego emeryta. 

– Waloryzacja tej wysokości jest pozorna, ponieważ ona niczego nie waloryzuje. Moim zdaniem sytuacja jest tragiczna, a pogorszy się jeszcze bardziej z uwagi na to, że przy tworzonej w tej chwili waloryzacji, ciągle powstają nowe tzw. stare portfele. Ktoś, kto poszedł 10 lat temu na emeryturę, z nawet względną emeryturą, dziś jest biednym człowiekiem, ledwo wiąże koniec z końcem. Nie widzę działań rządu, które mogłyby coś załatwić. Spowoduje to tylko, że emeryci będą musieli żebrać – przynajmniej ci najbiedniejsi – powiedział Jan Klassa.

Tymczasem prezydent Bronisław Komorowski nie wypowiada się w sprawie zmian w sposobie waloryzacji rent i emerytur. Andrzej Duda, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta RP, zapowiedział natomiast, że zwolni najuboższych emerytów z podatku dochodowego.

RIRM

drukuj