Włochy – Izba Deputowanych uchwaliła nową ordynację wyborczą

Włoska Izba Deputowanych uchwaliła w poniedziałek nową ordynację wyborczą, która jest jednym z priorytetów programu reform rządu Matteo Renziego. Według włoskiego premiera, celem jest wyłonienie wyraźnej większości w wyborach i zapewnienie skutecznych rządów. 

Największą nowością nowej ordynacji zwanej Italicum, przygotowanej przez gabinet Renziego, jest wprowadzenie drugiej tury wyborów parlamentarnych w przypadku braku wyraźnego zwycięzcy.

Głosowanie w niższej izbie parlamentu uznano za ważny test dla rządu, który realizując program reform gospodarczych i politycznych, napotyka nie tylko sprzeciw opozycji, ale także grupy otwarcie występujących przeciwko niemu polityków jego macierzystej centrolewicowej Partii Demokratycznej.

Ordynację uchwalono w niższej izbie parlamentu stosunkiem głosów 334 do 61. Przeciwko było ok. 50 posłów Partii Demokratycznej – a większość opozycyjnych deputowanych – na znak protestu nie wzięła udziału w głosowaniu. Łącznie izba liczy 630 deputowanych.. Renzi połączył serię głosowań nad ordynacją z wotum zaufania dla swego rządu i otrzymał je w trzech pierwszych głosowaniach pod koniec kwietnia. Premier postawił wszystko na jedną kartę i zapowiedział, że jeśli parlament nie przyjmie ordynacji, rząd upadnie.

Jak deklaruje Renzi, celem nowej ordynacji jest rozwiązanie problemu paraliżującego system rządzenia w Włoszech, czyli niemożność wyłonienia w wyborach wyraźnej większości.

PAP/RIRM

drukuj