[TYLKO U NAS] H. Nakonieczny: Projekt o PPK nie jest uzupełnieniem systemu emerytalnego

Projekt ustawy o Pracowniczych Planów Kapitałowych nie jest modelem uzupełnienia systemu emerytalnego. Przede wszystkim środki są prywatne, podlegają zupełnie dziedziczeniu i są niezależne od instrumentów publicznych – mówił w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja Henryk Nakonieczny, członek prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Zakończono konsultacje projektu ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Partnerzy społeczni zgłosili do niego łącznie ponad tysiąc uwag. Ostatecznie uzyskano pozytywną ocenę wprowadzenia w Polsce PPK.

Henryk Nakonieczny wskazał, że pozytywny głos co do projektu ustawy nie jest bezwarunkowy.

– Pozytywna ocena nie jest oczywiście bezwarunkowa. Ona wskazuje na warunki, jakie powinny być spełnione, żeby ostatecznie wprowadzenie programu miało szansę na ich realizację. Przede wszystkim jest to stworzenie systemu długoterminowego oszczędzania przy wydłużonym okresie wypłaty. Można powiedzieć, że jest to system przeniesienia części konsumpcji z dnia dzisiejszego na przyszłość, dlatego by wspomóc osoby przechodzące na emeryturę w ich sytuacji finansowej – podkreślił członek Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Dodał, że ważne jest, by wykształcić w polskim społeczeństwie nawyk oszczędzania długookresowego.

– Jeżeli nie będziemy oszczędzali na późniejszy okres, nasze przejście na emeryturę będzie związane z dużym spadkiem dochodów. Istotą jest, by oszczędzać dziś na przyszłe wsparcie naszych dochodów, kiedy nie będziemy świadczyć pracy. Uczestniczą w tym przecież trzy strony: pracownik, pracodawca i budżet państwa. Wydaje się być to istotne i mające szczególne znaczenie. Do tego dochodzi jeszcze kwestia wypracowania modelu społecznego oszczędzania długookresowego – stwierdził Henryk Nakonieczny.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl