Trwa nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie dla rolników

Od połowy marca do 15 maja można składać wnioski o dopłaty bezpośrednie do upraw i hodowli. O pieniądze z Unii Europejskiej ubiega się milion trzysta pięćdziesiąt tysięcy rolników.

Wnioski o dopłaty bezpośrednie można składać już od połowy marca. Wielu rolników czeka niestety z tym na ostatnią chwilę.

– Zapraszamy wszystkich rolników do biur powiatowych ARiMR. Mają tam możliwość złożenia wniosku obszarowego w ramach kampanii 2017 roku – tłumaczy Lidia Czechak, zastępca dyrektora wielkopolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W tym roku tak jak w ubiegłych latach można starać się o kilka rodzajów płatności. Są też pewne zmiany.

– Będziemy dopłacać do mniejszej ilości krów i bydła. Do tej pory dopłacaliśmy do 30 sztuk, teraz będziemy dopłacać do 20. Nie ma płatności w tym roku do malin. Zmieniła się też zasada płatności do buraka cukrowego – dodaje Lidia Czechak.

Wzór wniosku podobny jest do tych z lat poprzednich. Rolnicy skarżą się jednak, że jest on skomplikowany.

– Na początku, kiedy te wnioski wchodziły były mniej skomplikowane, można je było wypełnić samodzielnie. Potem było coraz bardziej to wszystko skomplikowane i trzeba było się zwracać o wypełnienie tego wniosku do danej firmy – akcentuje Jan Gurczyński, rolnik z Rumiejek.

– Mamy ośrodki doradztwa rolniczego, mamy Izby Rolnicze, gdzie można bezpłatnie na te dopłaty bezpośrednie wniosek przy pomocy doradcy wypełnić – podpowiada Ryszard Bartosik, poseł Prawa i Sprawiedliwości.  

Wniosek o przyznanie płatności można złożyć także przez internet za pomocą aplikacji e-Wniosek.

– Teraz tak naprawdę każdy rolnik w momencie, kiedy posiada i wpisze swój numer EP, czyli swój numer identyfikacyjny gospodarstwa, 8 ostatnich cyfr z konta swojego rachunku bankowego oraz kwotę płatności za poprzedni rok będzie miał możliwość uzyskania dostępu i złożenia takiego wniosku przez tę aplikację e-Wniosek – podkreśla Lidia Czechak.

Jak tłumaczy poseł PiS Zbigniew Dolata w tym roku na dopłaty dla polskich rolników przeznaczono 15 miliardów złotych.

– Dla takiego przeciętnego gospodarstwa rolnego, gospodarstwa rodzinnego, jest to istotna pomoc, która często umożliwia życie na w miarę przyzwoitym poziomie – mówi Zbigniew Dolata, poseł PiS.

Ostateczny termin składania wniosków o dopłaty mija 15 maja. Przepisy przewidują, co prawda możliwość składania tych wniosków po tym czasie, ale wówczas za każdy dzień roboczy opóźnienia kwota płatności jest zmniejszana o 1 procent.

TV Trwam News/ RIRM

drukuj