fot. pixabay.com

Rząd zwiększył roczne limity zużycia energii po zamrożonych cenach

Rząd przyjął nowelizację ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej, która zwiększa roczne limity zużycia po zamrożonych cenach. Przepisy przygotowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Zamrożone ceny energii obowiązują od 1 stycznia 2023 roku. Rząd podjął takie działanie w związku ze wzrostem cen prądu spowodowanym rosyjską agresją na Ukrainę. [czytaj więcej]

Teraz zdecydowano się na podniesienie limitów. Rzecznik prasowy resortu klimatu, Aleksander Brzózka, zauważył, że po sześciu miesiącach system energetyczny działa stabilnie i pozwala na to także sytuacja finansowa.

– W przypadku gospodarstw domowych mówimy o wzroście z 2 000 tysięcy do 3 000 tysięcy kWh. Jeżeli chodzi o gospodarstwa z osobami z niepełnosprawnością, to jest wzrost z 2 600 do 3 600 kWh. A jeżeli chodzi o rodziny z Kartą Dużej Rodziny oraz gospodarstwa rolne, to mówimy o wzroście z 3 000 kWh do 4 000 kWh – wskazał Aleksander Brzózka.

Rzecznik resortu klimatu i środowiska zwrócił uwagę, że w przypadku gospodarstw domowych nie ma daty, od kiedy te przepisy będą obowiązywały.

Jeżeli ktoś przekroczył limit, np. zostały naliczone wyższe stawki, także zamrożone na poziomie 693 zł za 1000 kWh to nadpłata zostanie zaliczona na poczet następnych rachunków.

Obniżona ma być też maksymalna cena prądu dla szkół, szpitali, przedszkoli, samorządów oraz sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw z 785 zł do 693 zł za 1000 kWh.

Nowelizacja ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej trafi teraz do Sejmu. Przedstawiciele resortu klimatu mają nadzieję na szybkie zakończenie prac w parlamencie.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl