fot. PAP/Rafał Guz

Premier: rząd przyjął założenia ws. pomocy na Bliskim Wschodzie

Rząd przyjął założenia pakietu pomocy humanitarnej na Bliskim Wschodzie w 2017 roku – poinformowała premier Beata Szydło po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

„To kolejna uchwała istotna z punktu widzenia polityki rządu, która prowadzona jest wobec problemu uchodźców, migrantów” – powiedziała premier na konferencji prasowej.

Plan działań na 2017 r. zakłada – jak poinformowano w komunikacie CIR – stworzenie pakietu pomocowego obejmującego: finansowanie drugiej transzy projektów pomocy bezpośredniej na rzecz uchodźców i ludności lokalnej realizowanych przez polskie organizacje pozarządowe w krajach sąsiadujących z Syrią; finansowanie dodatkowych projektów pomocy bezpośredniej w drugiej połowie 2017 r., w celu wsparcia uchodźców, osób przesiedlonych i ludności lokalnej oraz kontynuację wspólnego polsko-niemieckiego przedsięwzięcia na rzecz wsparcia edukacji dzieci uchodźców i ludności lokalnej w Libanie.

Kolejne punkty pakietu pomocowego to: umożliwienie polskim organizacjom pozarządowym udziału w postępowaniach dotacyjnych, organizowanych przez m.in. Komisję Europejską oraz ONZ poprzez sfinansowanie ewentualnego wkładu własnego, niezbędnego podczas starania się o fundusze; realizacja projektów pomocy bezpośredniej przez polskie placówki dyplomatyczne na Bliskim Wschodzie oraz realizacja działań pomocowych w regionach kryzysów humanitarnych za pośrednictwem wyspecjalizowanych agend i organizacji humanitarnych.

Szydło przypomniała, że rząd w 2016 roku przeznacza pomoc finansową i humanitarną dla obywateli państw Bliskiego Wschodu i północnej Afryki, gdzie toczą się walki i wojny.

Tam w obozach dla uchodźców, ale też w miejscowościach w tych państwach, jest prowadzona szeroka akacja humanitarna, przy udziale polskiego rządu. W poniedziałek szef MSZ był z kolejnym transportem, zawiózł pomoc humanitarną dla potrzebujących – zaznaczyła.

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski był w poniedziałek w Jordanii z jednodniową wizytą; przekazał tam dary dla uchodźców. Waszczykowski odwiedził m.in. prowadzony przez jordański Caritas ośrodek dla uchodźców w Fuhais, na przedmieściach stołecznego Ammanu.

Dzisiaj przyjęliśmy założenia takiego programu (pomocy humanitarnej) na 2017 rok, w którym piszemy, że będziemy zwiększać zaangażowanie pomocy humanitarnej w kolejnych latach – powiedziała szefowa rządu.

Przypomniała też, że środki z budżetu państwa przeznaczone na pomoc humanitarną kierowane są do potrzebujących przede wszystkim w postaci „bezpośrednich transportów” oraz poprzez organizacje pozarządowe.

Premier zaznaczyła też, że Polska jest zaangażowana we wspólny polsko-niemiecki projekt humanitarny. „To też będzie kontynuowane” – zadeklarowała. Projekt ten dotyczy odbudowy libańskich szkół publicznych, w których uczą się dzieci uchodźców syryjskich oraz najuboższe dzieci libańskie.

Centrum Informacyjne Rządu podkreśliło w komunikacie, że kwestia bezpośredniego udzielania pomocy humanitarnej w krajach dotkniętych skutkami wojny domowej w Syrii jest priorytetem rządu. „Dlatego kwota polskiej pomocy humanitarnej udzielanej krajom Bliskiego Wschodu wzrośnie, umocni to pozytywny wizerunek Polski na arenie międzynarodowej jako wiarygodnego donatora” – czytamy w komunikacie.

CIR podkreślił też, że niezależnie od nadzwyczajnego zaangażowania w pomoc humanitarną na Bliskim Wschodzie, konieczne jest wypełnienie zobowiązań III Konferencji ONZ ws. Finansowania na rzecz Rozwoju, zakładającej dążenie do osiągnięcia przez Polskę poziomu 0,33 proc. dochodu narodowego brutto, środków przeznaczanych na oficjalną pomoc rozwojową do roku 2030.

PAP/RIRM

drukuj