fot. strazgraniczna.pl

Kraków: 9 Syryjczyków zatrzymanych podczas próby nielegalnego przekroczenia granicy

9 obywateli Syrii, którzy – korzystając z podrobionych dokumentów – podjęli próbę nielegalnego przekroczenia granicy, zatrzymali w drugim tygodniu czerwca na lotnisku w Krakowie-Balicach funkcjonariusze Straży Granicznej.

„Wszyscy pasażerowie przylecieli do Polski lotami rejsowymi z Aten. Wcześniej odbyli długą podróż ze swojego kraju pochodzenia przez Turcję do Grecji, nierzadko wydając wszystkie posiadane oszczędności lub zapożyczając się u rodziny i znajomych” – poinformowała Justyna Drożdż z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

W Atenach uchodźcy nawiązywali kontakt z przemytnikami, którzy pomagali im w zakupie fałszywych dokumentów tożsamości i biletów lotniczych. Wykorzystując zdobyte nielegalnie dokumenty, wielokrotnie podejmowali próby dostania się na pokłady samolotów lecących do krajów środkowej lub zachodniej Europy.

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Balic zatrzymali w drugim tygodniu czerwca 5 mężczyzn oraz 3 kobiety, z których jedna podróżowała z 2-miesięcznym niemowlęciem.

5 pasażerów przedstawiło do kontroli podrobione dokumenty, 2 osoby dowody osobiste niebędące ich własnością, natomiast pozostała 2 nie posiadała ze sobą żadnych dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy.

Syryjczycy, wykorzystując hiszpańskie, włoskie, francuskie, greckie, bułgarskie, niemieckie oraz polskie dokumenty tożsamości, planowali tranzytem przez Polskę dotrzeć do Niemiec i Holandii.

PAP

drukuj