fot. PAP/Darek Delmanowicz

Na misję do Macedonii Północnej wyrusza kolejna grupa funkcjonariuszy Straży Granicznej

Do Republiki Macedonii Północnej wyrusza dziś kolejna grupa funkcjonariuszy Straży Granicznej – poinformowała ppor. Anna Michalska z Komendy Głównej Straży Granicznej. Polscy strażnicy graniczni będą wspierać tamtejsze służby w ochronie granicy macedońsko-greckiej.

Jak poinformowała Komenda Główna Straży Granicznej, od początku tego tygodnia grupa 20 funkcjonariuszy, którzy wkrótce wyjadą do Macedonii Północnej, przechodzi szkolenie w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu.

Funkcjonariusze doskonalą tam umiejętności strzeleckie, ćwiczą taktykę oraz techniki realizacji zadań w obiektach zurbanizowanych, zatrzymywanie oraz doprowadzanie osób zatrzymanych, a także ewakuację i samoewakuację z pojazdu w przypadku zagrożeń. Pogranicznicy ćwiczą także zasady przemieszczania się pojazdów w kolumnie i terenie.

„Jednym z ważniejszych szkoleń jest to dotyczące udzielania pierwszej pomocy. Jak się okazało funkcjonariusze niejednokrotnie podczas służby, ale też w czasie wolnym udzielali pierwszej pomocy przedmedycznej lokalnym mieszkańcom, były też sytuacje, kiedy uratowali życie np. tonącej osobie” – poinformowała ppor. Anna Michalska z Komendy Głównej SG.

Dodała, że strażnicy graniczni przed wyjazdem są również zapoznawani z tradycjami i kulturą macedońską.

Funkcjonariusze, którzy na misję wyruszą w niedzielę, na co dzień służbę pełnią w ośmiu oddziałach SG: Nadbużańskim, Bieszczadzkim, Morskim, Warmińsko-Mazurskim, Nadwiślańskim, Podlaskim, Karpackim i Nadodrzańskim, a także w Komendzie Głównej SG, Biurze Spraw Wewnętrznych oraz w ośrodkach szkolenia w Kętrzynie i Koszalinie.

Do Macedonii Północnej pojadą konwojem dziewięciu oznaczonych samochodów Straży Granicznej. Po drodze mają przewidziany nocleg na Węgrzech i w poniedziałek po południu mają dotrzeć do Gewgelija na pograniczu macedońsko-greckim, gdzie będzie ich baza. Podczas miesięcznej misji będą wspierać lokalne służby macedońskie w ochronie granicy państwowej przed nielegalną migracją.

Nadchodzący wyjazd jest czwartym w tym roku. Dowódcą nadchodzącej misji został mjr SG Krzysztof Łychowid z Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie.

Jak informuje SG, Krzysztof Łychowid ma doświadczenia w pełnieniu służby poza granicami Polski. Był oficerem łącznikowym SG w Moskwie oraz ekspertem w ramach misji EUBAM na Ukrainie.

„Do jego zadań podczas misji w Macedonii będzie należało przede wszystkim koordynowanie współpracy polskich strażników granicznych z macedońską policją, w tym organizacja wspólnych służb. Będzie również czuwał nad prawidłową realizacją zadań służbowych. Do zadań dowódcy będzie również należało codzienne raportowanie do Komendy Głównej SG o przebiegu służb oraz o ich wynikach” – zaznaczyła ppor. Anna Michalska.

Polska Straż Graniczna do Republiki Macedonii Północnej wyjeżdża od 2016 roku. Łącznie odbyło się już 46 edycji wyjazdów, w których uczestniczyło ponad 1,2 tys. polskich strażników granicznych.

 

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl