fot. https://twitter.com/Straz_Graniczna

313 nielegalnych prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej w środę

Straż Graniczna odnotowała w środę 313 nielegalnych prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej – poinformowała w czwartek ppor. Anna Michalska, rzecznik SG. Zatrzymano czworo obywateli Iraku i Jemeńczyka. Pozostałe próby udaremniono.

Jak poinformowała SG na Twitterze, „zatrzymano 5 nielegalnych imigrantów: 4 ob. Iraku i obywatela Jemenu. pozostałym próbom strażnicy graniczni zapobiegli. Za pomocnictwo zatrzymano dwóch cudzoziemców”.

„Jeden to Syryjczyk, a drugi to obywatel Turcji, który podawał się za Bułgara, miał sfałszowane dokumenty tożsamości (…). Na tych fałszywych dokumentach mieszkał w Berlinie. Przyjechał na granicę razem z Syryjczykiem” – wskazała rzecznik SG.

Od początku września Straż Graniczna odnotowała blisko 6 tys. prób nielegalnego przejścia z Białorusi do Polski.

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią – w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego – obowiązuje stan wyjątkowy. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Rada Ministrów podjęła decyzję o zwróceniu się do prezydenta Andrzeja Dudy o przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. Po naradzie prezydenta m.in. z ministrami SWiA, MON, komendantem głównym SG, zastępcą szefa Sztabu Generalnego WP oraz szefem BBN Pawłem Solochem prezydent podpisał wniosek. Wniosek został skierowany do Sejmu. W czwartek wieczorem zostanie przedstawiony parlamentarzystom oraz poddany pod głosowanie.

PAP

drukuj