fot. twitter.com/RyszardTerlecki

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki rozpoczął wizytę na Białorusi

Od odwiedzenia Cmentarza Kalwaryjskiego w Mińsku rozpoczęła się w środę wizyta polskiej delegacji parlamentarnej, kierowanej przez wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego. Planowane są spotkania w parlamencie i odsłonięcie w Naroczy tablicy poświęconej Marii Kaczyńskiej.

Jak powiedział Ryszard Terlecki, w czwartek odbędzie spotkanie z wiceprzewodniczącym niższej izby parlamentu Białorusi, Izby Reprezentantów, Balesłauem Pirsztukiem, a następnie polska delegacja przeprowadzi rozmowy z parlamentarną grupą roboczą ds. kontaktów z RP.

„To kolejna moja wizyta na Białorusi. Serię spotkań na szczeblu oficjalnym rozpoczęliśmy trzy lata temu, i to przyniosło pewne efekty, m.in. w dziedzinie gospodarki i turystyki, ale także historii, kultury, pamięci, dziedzictwa” – ocenił Ryszard Terlecki, dodając, że Warszawa jest zainteresowana kontynuowaniem i rozwijaniem dialogu z Mińskiem.

Jak powiedział wicemarszałek, są pomysły, by podnieść na wyższy poziom współpracę międzyparlamentarną z Białorusią, jednak na razie trzeba je odłożyć w czasie ze względu na wybory planowane w obu krajach.

„Jesteśmy przywiązani do myśli, że Białoruś jest silnym, samodzielnym państwem, troszczącym się o swoją tożsamość, język, historię i niezależność” – podkreślił Ryszard Terlecki.

Oprócz spotkań w parlamencie i ministerstwie sportu i turystyki w Mińsku, polska delegacja odwiedzi Miadzioł, Narocz i Głębokie, gdzie odbędą się spotkania z miejscowymi władzami.

W Naroczy Ryszard Terlecki weźmie w czwartek udział w uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej śp. Marii Kaczyńskiej, która w tym miasteczku (dawniej noszącym nazwę Kobylnik) urodziła się i była ochrzczona w 1942 roku.

„To jest taka polska uroczystość, będziemy odsłaniać tablicę Marii Kaczyńskiej w kościele, w którym przyjęła chrzest” – powiedział Ryszard Terlecki.

Dodał, że w rozmowie z nim prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraził opinię, że „to dobrze, że powstanie takie miejsce pamięci rodzinnej”.

Maria Kaczyńska wraz z małżonkiem prezydentem Lechem Kaczyńskim oraz towarzyszący im 94 członkowie delegacji 10 kwietnia 2010 roku lecieli do Smoleńska na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Wszyscy zginęli tragicznie w katastrofie samolotu w pobliżu smoleńskiego lotniska Siewiernyj.

W czasie wizyty członkowie delegacji odbędą także spotkania z mieszkającymi na Białorusi Polakami i odwiedzą związane z polską historią miejsca pamięci.

„Członkowie każdej naszej delegacji robią to, to bardzo ważny element naszych wizyt. Chcemy troszczyć się i dbać o tych Polaków, którzy zostali tutaj (na terytorium Białorusi – PAP) po zmianie granic” – podkreślił Ryszard Terlecki.

PAP/RIRM

drukuj