fot. PAP/EPA

Szefowie MSZ Polski, Wlk. Brytanii, Litwy, Łotwy i Estonii: Nie ma powodu, by przywrócić udział rosyjskich i białoruskich sportowców w międzynarodowych zawodach

Nie ma powodów, aby odejść od zasady wykluczenia rosyjskich i białoruskich sportowców, ustanowionej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, zaraz po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę – podkreślono w oświadczeniu szefów Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski, Wielkiej Brytanii, Litwy, Łotwy i Estonii.

Wspólny komunikat Ministrów Spraw Zagranicznych przedstawionych krajów zamieszczono w poniedziałek na stronach polskiego MSZ.

,,W związku ze zbliżającym się terminem spotkania Zarządu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, w dniach 28-30 marca 2023 r., pragniemy powtórzyć stanowisko Ukrainy dotyczące wezwań MKOl do zbadania możliwości udziału rosyjskich i białoruskich sportowców w zawodach’’ – czytamy w oświadczeniu.

Podkreślono w nim, że przyjęte do wiadomości zostały obawy wyrażone przez specjalnych sprawozdawców ONZ w kwestii niedyskryminacji sportowców wyłącznie ze względu na narodowość.

,,Żałujemy, że MKOl wykorzystał obawy jako pretekst do radykalnej zmiany swojego wcześniejszego, dobrze uargumentowanego stanowiska, zalecającego niezapraszanie oraz niezezwalanie na udział rosyjskich i białoruskich sportowców w międzynarodowych zawodach. Pragniemy podkreślić, że to nie narodowość sportowców decyduje o ich roli, ale fakt, że są oni sponsorowani oraz wspierani przez rządy lub firmy popierające reżim Kremla, który kontynuuje wojnę z Ukrainą” – zaznaczono w oświadczeniu.

,,Uważamy, iż konieczne jest przypomnienie o atakach na cywilną infrastrukturę Ukrainy, w tym obiekty sportowe i zabijanie obywateli Ukrainy, w tym ukraińskich sportowców. Miliony mieszkańców, w tym sportowcy i ich rodziny zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w obliczu okupacji rosyjskiej. Wielu reprezentantów z Ukrainy wciąż nie może uczestniczyć w imprezach sportowych z powodu rosyjskiej agresji” – wskazano w komunikacie.

,,Jesteśmy głęboko przekonani, że teraz nie można rozważać otwarcia rosyjskim i białoruskim sportowcom możliwości powrotu na igrzyska olimpijskie w jakimkolwiek statusie. Chociaż MKOl nie podjął jeszcze ostatecznych decyzji, zdecydowanie wzywamy do ponownego rozważenia planów i powrotu pierwotnego stanowiska. Przypominamy, że Rosja i Białoruś mają do dyspozycji drogę powrotu swoich sportowców do międzynarodowej społeczności sportowej, poprzez zakończenie wojny rozpoczętej przez Rosję przy współudziale Białorusi oraz przywrócenie szacunku dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w ramach międzynarodowo uznanych granic” – napisano w oświadczeniu.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl