fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Prof. J. Szyszko: Tzw. rozwój demokracji powoduje, że podejmujemy decyzje, które mijają się nieco z tym, co mówi nauka i etyka

We wtorek było oficjalne otwarcie, gdzie w gruncie rzeczy zastanawiano się, czy w tym III tysiącleciu potrzebna jest nauka i etyka, dlatego że to, co dzieje się w tej chwili w jednoczącej się Europie, a także w układzie światowym – czyli tzw. rozwój demokracji – powoduje, że zaczynamy głosować w sprawach związanych z aspektami przyrodniczymi, gospodarczymi i podejmujemy decyzje, które mijają się nieco z tym, co mówi nauka i etyka – mówił prof. Jan Szyszko, były minister środowiska, w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

W Erice na Sycylii odbywa się międzynarodowa konferencja poświęcona globalnym zagrożeniom. Bierze w niej udział były minister środowiska prof. Jan Szyszko.

– To jest kilkudniowa konferencja organizowana przez Światową Federację Naukowców poświęcona głównym zagrożeniom świata. We wtorek było oficjalne otwarcie, gdzie w gruncie rzeczy zastanawiano się, czy w tym III tysiącleciu potrzebna jest nauka i etyka, dlatego że to, co dzieje się w tej chwili w jednoczącej się Europie, a także w układzie światowym – czyli tzw. rozwój demokracji – powoduje, że zaczynamy głosować w sprawach związanych z aspektami przyrodniczymi, gospodarczymi i podejmujemy decyzje, które mijają się nieco z tym, co mówi nauka i etyka – poinformował prof. Jan Szyszko.

Rozmówca Radia Maryja wskazał, że podczas swojego wystąpienia na konferencji mówił o problemach Puszczy Białowieskiej, a także o polityce klimatycznej świata.

– We wczorajszym wystąpieniu między innymi mówiłem o działalności, która dotyczy bezpośrednio Polski, a mianowicie Puszczy Białowieskiej oraz o polityce klimatycznej świata – w jaki sposób nauka jest pomijana, a wola polityczna zaczyna decydować w tych wszystkich sprawach. (…) Wzrasta niebezpieczeństwo tego, że przestaje się liczyć prawda i etyka. Podejmuje się decyzje, które ważą bardzo mocno w sprawach gospodarczych i ekonomicznych, i to zostało określone jako jedno z największych zagrożeń naszej cywilizacji – powiedział były minister środowiska.

– Dzisiejszy dzień poświęcony jest sprawom związanym z zagrożeniami nuklearnymi, rozwojem fizyki jądrowej – jakie są jej bariery i szanse – dodał.

Całość rozmowy z prof. Janem Szyszko można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj