fot. PAP/Marcin Obara

D. Bąk w TV Trwam: Śp. prof. Jan Szyszko zostawił nam wielką spuściznę – bez względu na okoliczności bronić dobra, jakim są lasy w Polsce

Pan minister śp. prof. Jan Szyszko zostawił nam wielką spuściznę i tą spuścizną jest postawa uwrażliwienia na to, że bez względu na okoliczności musimy stawać razem, żeby bronić tego dobra, jakim są lasy w Polsce. On był bez reszty zdeterminowany i pociągał za sobą wszystkich – leśników, ale też i społeczeństwo. W 2014 roku, kiedy nałożono „haracz” i kiedy śp. prof. Jan Szyszko stanął na czele akcji, żeby zbierać podpisy pod wnioskiem pod referendum, to wszyscy ludzie stanęli za nim, żeby bronić tego dobra, jakim są lasy i to było skuteczne – zaznaczył pos. Dariusz Bąk, zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, w programie „Rozmowy niedokończone” na antenie Radia Maryja i TV Trwam.

Już 15 października odbędą się bardzo ważne dla Polski wybory parlamentarne. Jest to okazja do podsumowań, co dotychczas udało się zrealizować oraz wskazać te punkty w programach wyborczych, nad którymi partie polityczne powinny się pochylić po uzyskaniu poparcia społeczeństwa. Drugi z gości programu Radia Maryja i TV Trwam, dr inż. Paweł Sałek, doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju, zwrócił uwagę, że kiedy rząd Zjednoczonej Prawicy w 2015 roku przejął władzę, zostały zabezpieczone kwestie ziemi rolnej i leśnej.

Dzisiaj w przypadku Lasów Państwowych jest zachowane prawo pierwokupu gruntów. Jeżeli ktoś chce z różnych przyczyn – osobistych, rodzinnych – spieniężyć i sprzedać swój kawałek lasu, to Lasy Państwowe mają prawo pierwokupu gruntów i tym samym powiększają cały zasób majątku Skarbu Państwa, na którym gospodarują, zwiększają lesistość, płacą godziwą cenę, co doprowadza do poprawy środowiska naturalnego i bioróżnorodności – zaznaczył dr inż. Paweł Sałek.

Dodał również, że własność państwowa jest bardzo ważna ze względu także na pytania referendalne, które pojawią się na ogólnopolskim referendum. [czytaj więcej]

Pytania referendalne będą dotyczyły spraw doktrynalnych dla Polski na najbliższe dziesięciolecia. Jedno z nich będzie mówiło o tym, czy jesteś za wyprzedażą majątku narodowego. Nie mówimy tutaj tylko o wielkich firmach energetycznych czy naftowych, czy firmach, które podlegają pod Ministerstwo Aktywów Państwowych, ale to pytanie referendalne dotyczy także Lasów Państwowych, które zarządzają  i gospodarują jedną trzecią kraju (bo tyle mniej więcej zajmują lasy w Polsce). To jest pytanie o to, czy jesteśmy za tym, żeby być cały czas właścicielami lasów, gdzie możemy swobodnie chodzić, zbierać grzyby, zioła, jagody, mieć cały czas możliwość funkcjonowania i dbania o środowisko, a także pozyskiwania drewna –  wyjaśnił doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju.

Gość programu „Rozmowy niedokończone” zwrócił także uwagę na inną propozycję z programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości, która dotyczy sprzedaży lokalnych produktów.

Lokalna półka to bardzo dobry pomysł, który absolutnie powinien zostać wdrożony. W krajach Europy Zachodniej, czyli w ramach Unii Europejskiej, funkcjonuje tego typu formuła handlu. Ma się ona dobrze, ponieważ wynikają z tego obowiązki, żeby nad danym lokalnym rynku występowały produkty z danego regionu, co jest bardzo istotne i ważne również z punktu widzenia zdrowotnego i w zasadzie rozwijania biznesu, a także dbania o własną przedsiębiorczość na danym terenie – podkreślił dr inż. Paweł Sałek.

Temat bezpieczeństwa i dbania o polskie interesy został również rozwinięty przez posła Dariusza Bąka, który odwołał się do wielkiego obrońcy własności Lasów Państwowych.

Śp. prof. Jan Szyszko był wielkim wybawcą polskich Lasów Państwowych, bo gdyby nie jego postawa, to myślę, że do tej pory niekoniecznie musielibyśmy mieć Lasy Państwowe, dlatego że były tak różne zakusy –  szczególnie ówczesnej władzy PO-PSL –, że wszystko wisiało na włosku (…). Pan minister śp. prof. Jan Szyszko zostawił nam wielką spuściznę i tą spuścizną jest postawa uwrażliwienia na to, że bez względu na okoliczności musimy stawać razem, żeby bronić tego dobra, jakim są lasy w Polsce. On był bez reszty zdeterminowany i pociągał za sobą wszystkich – leśników, ale też i społeczeństwo. W 2014 roku, kiedy nałożono „haracz” i kiedy śp. prof. Jan Szyszko stanął na czele akcji, żeby zbierać podpisy pod wnioskiem pod referendum, to wszyscy ludzie stanęli za nim, żeby bronić dobra, jakim są lasy i to było skuteczne – ocenił.

Dodał również, że kiedy wchodziliśmy do Unii Europejskiej, podpisywaliśmy traktat akcesyjny, w którym było zapewnienie, że każdy kraj członkowski prowadzi samodzielnie gospodarkę leśną.

Natomiast dzisiaj okazuje się, że Unia Europejska chce zmienić traktat akcesyjny i chce zrobić kompetencje mieszane, co doprowadzi do tego, że Unia będzie rządzić, a my będziemy do pomocy. Mamy już wypracowane metody prowadzenia gospodarki leśnej (…). Dziś w Polsce mamy przestrzeń wolności i wszyscy mogą korzystać z lasu – podkreślił.

Dr inż. Paweł Sałek zwrócił uwagę na media społecznościowe, w których forsuje się infantylne patrzenie na przyrodę.

Sprowadza się to do tego, że nie można wyciąć drzewa, a wręcz należy się do niego przytulić. Dzisiaj jest taka kreacja, że głównym wrogiem przyrody jest człowiek, a szczególnie leśnik. Robią „wodę z mózgu” ludziom – wyjaśnił gość programu „Rozmowy niedokończone”.

Gość Radia Maryja i TV Trwam podkreślił, że nadchodzące wybory zadecydują o polskim bezpieczeństwie.

– Wybory, które odbędą się 15 października, będą m.in. o tym, czy Polska będzie niepodległym, suwerennym krajem w ramach wspólnoty europejskiej, czy będzie województwem w jakimś wielkim międzynarodowym organizmie po zmianie traktatów, które – w mojej opinii – wcześniej czy później nastąpią.  Te procesy powoli, ale systematycznie postępują w ramach aparatu administracyjnego Brukseli czy Unii Europejskiej – wskazał doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl