„Lokalna półka” – trzecia obietnica PiS

„Lokalna półka” to kolejny element wyborczego programu Prawa i Sprawiedliwości. Rozwiązanie kierowane jest przede wszystkim do rolników, ale skorzystają na tym wszyscy Polacy.

Ze zmiany skorzystają zarówno producenci żywności, jak i sami klienci. „Lokalna półka” to trzeci element programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości.

„Zobowiążemy sieci handlowe do współpracy z lokalnymi producentami żywności. Koniec z niskiej jakości warzywami czy owocami, koniec z zyskiem za wszelką cenę” – zapowiedział Jan Krzysztof Ardanowski, poseł PiS, przewodniczący prezydenckiej rady ds. rolnictwa i obszarów wiejskich.

W praktyce założenie jest takie, że 2/3 produktów w marketach – owoce, warzywa, produkty mleczne i mięsa – będą musiały pochodzić od lokalnych dostawców.

„Taki program gwarantuje tylko Prawo i Sprawiedliwość”- przekonuje w najnowszym spocie wyborczym minister rolnictwa i rozwoju wsi, Robert Telus.

Lider Agrounii i kandydat Koalicji Obywatelskiej do Sejmu, Michał Kołodziejczak, przekonuje, że to jego postulat.

– My, Agrounia razem z KO, mamy program wprowadzenia odpowiedniej ilości polskich produktów na zasadzie obowiązkowej kontraktacji, która będzie wprowadzana w sklepach z biegiem czasu” – wyjaśnił Michał Kołodziejczak.

Sami rolnicy pomysł oceniają pozytywnie.

– Gdyby była możliwość sprzedaży gdzieś tych produktów w normalnych cenach, w normalnych warunkach u naszych polskich odbiorców, to na pewno byśmy korzystali mówiła Anna Granowska, rolnik z Kębłowa.

– Myślę, że to jest bardzo dobry pomysł, ponieważ my jako mali producenci, rolnicy produkujący zdrową żywność będziemy mieli większą możliwość dotarcia do klienta – podkreśliła Oksana Tomaszewska, rolnik z Olszanki.

Największa zaleta takiego rozwiązania to łatwy dostęp do lokalnych rynków, bez pośredników. Rolnik z województwa dolnośląskiego, Janusz Gargała, zwracał jednak uwagę na potrzebę odpowiedniej organizacji, bo indywidualna sprzedaż towaru do marketów jest praktycznie niemożliwa.

– We Francji, Niemczech czy w Belgii rolnicy są razem w grupach i wtedy ten towar jest jednakowego rodzaju, jest też odpowiednio sortowany, konfekcjonowany dodał.

Finalnie skorzystać mają na tym także klienci, gdyż ze względu na krótszy transport ceny produktów mogą być niższe, a ich jakość może być wyższa.

– Świeże warzywo, świeży owoc, świeże mięso będzie naprawdę trudno zafałszować, ponieważ to pochodzenie będzie identyfikowalne. Myślę, że to jest bardzo dobry pomysł, żeby te informacje znajdowały się również na paragonie wyjaśnił Tomasz Solis, sadownik, członek zarządu głównego Związku Sadowników.

Partia rządząca od poniedziałku przedstawia elementy programu wyborczego, który kierowany jest do Polaków. To m.in. plany modernizacji osiedli z wielkiej płyty oraz poprawa jakości żywienia w szpitalach.

Całościowy program Prawo i Sprawiedliwość przedstawi w najbliższą sobotę.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl