PiS chce uchwałą upamiętnić 70. rocznicę Powstania Warszawskiego

Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt uchwały upamiętniającej 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W uchwale jest też mowa o byłym prezydencie Lechu Kaczyńskim, jako o pomysłodawcy otwarcia Muzeum Powstania Warszawskiego.

Poseł Maciej Łopiński (PiS) powiedział, że PiS chciałoby, aby uchwała została przyjęta na trwającym posiedzeniu Sejmu. Zastrzegł jednocześnie, że nie ma jeszcze wyznaczonego terminu posiedzenia Komisji Kultury, która musi zaopiniować projekt uchwały. Większość klubów parlamentarnych nie ma jeszcze stanowiska ws. projektu.

Projekt uchwały uznaje Powstanie Warszawskie za „jedno z najważniejszych narodowych wystąpień na rzecz niepodległości Polski”, które „zasługuje na szczególny szacunek współczesnych pokoleń Polaków”.

W uchwale PiS oddaje hołd „pamięci Polaków, którzy stanęli w obronie swojej ojczyzny, w szczególności zaś tych, którzy poświęcili dla niej życie”.

PiS podkreśla, że Powstanie Warszawskie było największą operacją Armii Krajowej, która miała na celu umożliwienie wyzwolenia stolicy z rąk niemieckich przed wkroczeniem sowieckiej armii, a tym samym „wzmocnienie pozycji konstytucyjnych władz Rzeczypospolitej w ostatniej fazie wojny”. Jako przyczyny upadku powstania PiS wymienia w uchwale „wstrzymanie sowieckiej ofensywy na prawym brzegu Wisły” oraz „ograniczone wsparcie ze strony aliantów”.

W uchwale znalazł się też fragment poświęcony otwartemu w 2004 r. Muzeum Powstania Warszawskiego. PiS podkreśla, że muzeum, otwarte „z inicjatywy ówczesnego prezydenta Warszawy śp. Lecha Kaczyńskiego”, odwiedziło już ponad 4,6 mln gości. „Sukces Muzeum Powstania Warszawskiego świadczy o tym, że przywiązanie do wolności i niepodległości pozostaje ważnym elementem narodowej tożsamości Polaków” – czytamy w projekcie uchwały.

Posłowie z pozostałych klubów parlamentarnych nie przesądzają, czy poprą projekt.
1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie – największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.

Dowództwo Armii Krajowej zakładało, że Armii Czerwonej zależeć będzie ze względów strategicznych na szybkim zajęciu Warszawy. Przewidywano, że kilkudniowe walki zostaną zakończone przed wejściem do miasta sił sowieckich. Oczekiwano również pomocy ze strony aliantów zachodnich.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Poległo lub zaginęło również około 2,3 tys. żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego gen. Zygmunta Berlinga, którzy usiłowali pomóc walczącej stolicy.

Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie zburzone. Specjalne oddziały niemieckie, używając dynamitu i ciężkiego sprzętu, jeszcze przez ponad trzy miesiące metodycznie niszczyły resztki ocalałej zabudowy.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl