Posłowie PiS pracują nad zmianami w mediach

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości pracuje nad nowymi przepisami antymonopolowymi w mediach – poinformowała uczestnicząca w pracach poseł Barbara Bubula. Obecnie, zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów, za podmiot dominujący uznaje się posiadacza ponad 40 proc. udziałów w rynku właściwym.

Poseł zaznaczyła, że Polska chce się wzorować na rozwiązaniach stosowanych w Niemczech, gdzie podmiotem dominującym jest posiadacz ponad 30 proc. udziałów. Dodała, że takie przepisy mają niemal wszystkie kraje europejskie.

– To jest sposób, którego imają się wszystkie kraje europejskie – poprzez Niemcy, Francję, Wielką Brytanię, czy Hiszpanię. Wszędzie są przepisy, które ograniczają własność monopolistyczną w poszczególnych typach mediów, a nawet zakazują łączności krzyżowej, np. ktoś kto ma dużą część rynku telewizyjnego, nie może mieć równocześnie gazet albo stacji radiowych, czy portali internetowych. Takie ograniczenia są zarówno w krajach zachodniej Europy, jak i tych, które przystąpiły do UE po 1990 roku – czyli również krajów Europy Środkowej i Wschodniej, np. Chorwacji są bardzo ścisłe i rygorystyczne prawa – zwróciła uwagę poseł PiS.

Nie jest przesądzone, czy przepisy antymonopolowe dotyczące mediów zostaną zawarte w nowej ustawie, czy też dojdzie do nowelizacji ustaw: o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji oraz o ochronie konkurencji i konsumentów.

Propozycja nowych regulacji ma być gotowa na początku przyszłego roku i ma wpłynąć do Sejmu jako projekt poselski.

RIRM

drukuj