PiS domaga się wyjaśnień ws. Azotów

PiS domagają się od premiera wyjaśnień ws. prywatyzacji Grupy Azoty. Posłowie tej partii złożyli wniosek, by na najbliższym posiedzeniu Sejmu (8-10 maj) Donald Tusk przedstawił informację na temat przejmowania Azotów Tarnów „przez rosyjski kapitał i na temat lobbingu w tej sprawie”.

– Smutne jest to, że w tą sprawę zamieszany jest były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. Przecież pan Kwaśniewski wydał oświadczenie, ale można by odczytać to oświadczenie w ten sposób, że przyznaje, rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem oraz z Janem Bieleckim na ten temat. Smutne jest to, że obecnie rządzący premier Donald Tusk po cichu, za plecami oddają Rosjanom Azoty. Tym samym narażają interesy RP na szwank – akcentował poseł Mariusz Błaszczak, szef klubu PiS

Jeden z tygodników napisał, że Aleksander Kwaśniewski wraz z grupą swoich współpracowników lobbował na rzecz Acronu, który złożył w ub. roku wezwanie na zakup ponad 60 proc. akcji Azotów Tarnów.

Kwaśniewski napisał w oświadczeniu, że informację o pojawieniu się poważnego inwestora dla Azotów Tarnów przekazał szefowi Rady Gospodarczej przy premierze Janowi K. Bieleckiemu i premierowi Donaldowi Tuskowi.

– Sytuacja jest dziwna. Skonsolidowany podmiot jest firmą giełdową. Powinien być absolutnie przejrzysty. Proces prywatyzacji powinien być przejrzysty. Tutaj dowiadujemy się o niejasnych powiązaniach i niejasnych działaniach. Stąd właśnie ten wniosek. Będziemy oczekiwali, że osobiście pan premier pofatyguje się i wyjaśni, jaka jest strategia Skarbu Państwa wobec tej firmy. Wyjaśni także swoją rolę w tym, o czym donoszą od paru dni media, że uczestniczył w poufnych rozmowach dotyczących przychylności dla rosyjskiego inwestora. Jesteśmy szczerze zaniepokojeni tym, że zmienia się strategia państwa. Skoro w lipcu poprzedniego roku mówiono, że Rosjanie próbują wrogo przejąć tarnowskie Azoty, to co się zmieniło teraz, skoro jest otwartość na kupowanie kolejnych akcji już skonsolidowanego podmiotu przez Rosjan – podkreślił poseł i ekonomista Zbigniew Kuźmiuk.

RIRM

drukuj