Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 14,3 proc.

Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 14,3 proc. wobec 14,4 proc. w lutym i 13,3 proc. w marcu 2012 r.; zaś w gospodarce utrzymały się tendencje spowolnienia – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

W marcu br. zarejestrowanych było 2 mln 314,5 tys. bezrobotnych. Warto jednak pamiętać, że prawie drugie tyle wyjechało z kraju za chlebem. Część osób straciła też status bezrobotnego.

Istnieje też bezrobocie ukryte, czyli grupa osób bez pracy – głównie na wsi – niezarejestrowana w urzędach pracy.

Wiele osób nie rejestruje się jako osoby bezrobotne, ponieważ nie widzi korzyści z takiej rejestracji, albo może jeszcze ma nadzieję, że jakoś zmieni swoją sytuację szukając pracy. Te wszystkie informacje, zwolnienia, spowolnienie gospodarki wskazuje na to, że bezrobocie rośnie szybciej niż dane GUS. Żeby dokładnie to wyjaśnić musielibyśmy przeprowadzić bardzo dokładne analizy. Przede wszystkim w tych środowiskach, gdzie nastąpiły te zwolnienia – powiedziała poseł prof. Józefa Hrynkiewicz, socjolog.

Poseł dodała, że nic nie wskazuje na to, by dane dotyczące bezrobocia mogły się w najbliższym czasie znacząco polepszyć.

– Ono może się ustabilizować, może nawet lekko spaść, z tego powodu, że jednak zaczną się prace w rolnictwie i budownictwie. Zaczną się prace w działach, które intensywnie funkcjonują, kiedy mamy do czynienia z okresem wiosennym, letnim i jesiennym. Nie widzę możliwości większego zatrudnienia, ożywienia na rynku pracy, tym bardziej, że jak GUS ostatnio zweryfikował właściwie w ostatnim kwartale, w grudniu otarliśmy się już o recesję – dodaje prof. Józefa Hrynkiewicz.

Wypowiedź prof. Józefy Hrynkiewicz:


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj