Polacy korzystają z tzw. transferu zasiłku dla bezrobotnych

Coraz więcej osób korzysta z tak zwanego transferu zasiłku dla bezrobotnych. W ubiegłym roku takie świadczenie pochodzące z innych państw Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii pobrało w Polsce 4 tys. 651 osób. To prawie 2 tys. więcej w porównaniu do lat poprzednich.       

Tego typu zasiłki mogą być transferowane do innego kraju po 4 tygodniach poszukiwania pracy w państwie, w którym bezrobotny otrzymał świadczenie. Konieczna jest także rejestracja w urzędzie pracy w państwie, do którego zasiłek ma    być    transferowany

Poseł Józefa Hrynkiewicz, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, mówi, że tendencja wzrostowa ma związek z wysokością zasiłku.

– Zasiłek jest niewątpliwie wyższy w innych krajach Unii Europejskiej niż w Polsce i – prawdopodobnie – tym, którzy pobierają ten zasiłek bardziej opłaca się aby stracili pracę, albo też bardziej opłaca się im przejść na świadczenie zasiłkowe. Nie jest to takie łatwe, żeby przejść na takie świadczenie zasiłkowe. Prawdopodobnie każda sytuacja jest inna, ale to, że jest wypłacany w Polsce, jest oczywiście prawidłowe, ponieważ jest to w ramach koordynacji systemu zabezpieczenia społecznego – czyli każde państwo płaci za to, za co były opłacane składki – powiedziała poseł Józefa Hrynkiewicz.

Zasiłek dla bezrobotnych w ostatnich latach najczęściej transferowano do Polski z Holandii, Irlandii i Niemiec. Z kolei polski zasiłek dla bezrobotnych transferowano najczęściej do Niemiec i Wielkiej Brytanii.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl