fot. https://twitter.com/Straz_Graniczna

St. chor. sztab. E. Szczepańska: Dziś ok. godz. 3.30 nad ranem grupa dziewięciu obywateli Iraku próbowała siłowo sforsować zabezpieczenia graniczne w rejonie Czeremchy

Na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Czeremsze dziewięcioosobowa grupa Irakijczyków, przy wsparciu białoruskich służb, siłowo forsowała granicę.

W polskie patrole rzucano kamieniami, funkcjonariuszy oślepiano laserami – przekazała st. chor. sztab. Ewelina Szczepańska z sekcji prasowej Straży Granicznej. Dodała, że wszyscy obywatele Iraku, którzy siłowo forsowali granicę, zostali zatrzymani.

– Dziś ok. godz. 3.30 nad ranem grupa dziewięciu obywateli Iraku próbowała siłowo sforsować zabezpieczenia graniczne w rejonie Czeremchy. Działo się to przy wsparciu białoruskich służb, które od dłuższego czasu inspirują cudzoziemców. Oślepiali oni polskich funkcjonariuszy światłem laserów, obrzucali kamieniami i cegłówkami. Podczas rozmowy z cudzoziemcami okazało się, że przebywali w Polsce już od listopada 2021 roku. Drogą lotniczą dostali się oni do Mińska, następnie służby białoruskie przewiozły ich do centrum w Bruzgach i stamtąd inspirowano ich do forsowania granicy i do ataku. Ta próba została całkowicie udaremniona – poinformowała st. chor. sztab. Ewelina Szczepańska.

Wczoraj na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych trzy grupy imigrantów próbowały przekroczyć nielegalnie polsko-białoruską granicę. Wśród 22 osób były różne nacje, m.in. z Nigerii, Ghany, Tadżykistanu, Syrii, Egiptu i Jemenu.

W 2021 roku Straż Graniczna zanotowała prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Do 1 marca br. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy i miejscowi przedsiębiorcy.

RIRM

 

drukuj