fot. https://twitter.com/ipngovpl

IPN przekazał Muzeum w Treblince odnalezione przedmioty należące do więźniów obozu

W dniu, w którym powraca pamięć o niemieckich zbrodniach, Instytut Pamięci Narodowej przekazał do Muzeum w Treblince przedmioty należące do więźniów, jakie odnalazła Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

– Tutaj, w Treblince, wystarczyło 16 hektarów fabryki śmierci, kilkudziesięciu Niemców i kilkudziesięciu ich współpracowników i zaledwie półtora roku, żeby zamordować blisko milion osób – mówił prezes IPN, dr Karol Nawrocki.

– Niemcom wystarczyły dwie albo trzy godziny, aby zamordować 6 tys. ludzi. Mordowali ich kilka razy dziennie. Dzienna skala zbrodni dochodziła do 20 tys. – dodał.

 

 

– Udało się odnaleźć i ustalić miejsce zrzucenia do dołu śmierci ok. 50, ponad 50 ofiar niemieckich nazistów. Wokół tych ofiar odnaleziono ponad 200 rzeczy. Były to rzeczy osobiste zamordowanych – wśród nich tak osobiste, jak proteza zębowa – były to rzeczy, które służyły w codziennym przebywaniu i cierpieniu w obozie koncentracyjnym; rzeczy, które pomagały przetrwać choć dzień lub kilka godzin, takie jak łyżki – wskazał dr Karol Nawrocki.

– Ale były to także dowody zbrodni, a więc łuski, które służyły do rozstrzeliwania ofiar – podkreślił prezes IPN.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl