,,Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”

Konferencja Episkopatu Polski zachęca do włączenia się w akcję ,,Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. Inicjatywa Instytutu Pamięci Narodowej ma upamiętnić przypadającą jutro 34. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Instytut zachęca, aby tego dnia o 19.30 zapalić w oknach domów, urzędów i instytucji świece, które będą symbolem pamięci wydarzeń sprzed ponad trzech dekad.

Do tego apelu dołączają też polscy księża biskupi – mówi rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

– Mijają kolejne lata od rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, ale o pewnych rzeczach nie możemy zapomnieć. Trzeba kultywować pamięć o tym, co się wtedy wydarzyło. Dlatego idziemy za przykładem Ojca Świętego, żeby powiedzieć po raz kolejny, że nie może powtórzyć się taka sytuacja. Tym bardziej, że wiemy, jak bardzo Ojciec Święty był zaangażowany w troskę o godność człowieka. Ponadto, kiedy my myślimy o stanie wojennym, myślimy o godzinie policyjnej, myślimy o zamordowanych, o kopalni Wujek. Ale kiedy cały świat myśli o stanie wojennym, to zwraca uwagę na gest Jana Pawła II i na jego łączność z Polakami w tym najtrudniejszym czasie. Jednym ze znaków tej łączności była świeca postawiona w oknie pałacu apostolskiego – wspomina ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

Wydarzenie honorowym patronatem objął prezydent Andrzej Duda.

Nocą z 12 na 13 grudnia 1981 r. wprowadzono w Polsce stan wojenny. Mieszkańcom ograniczono podstawowe prawa obywatelskie. W jego wyniku śmierć poniosło ok. 100 osób, aresztowano lub internowano łącznie ponad 10 tys.

Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 r., a 22 lipca 1983 r. – odwołany.

RIRM

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl