fot. wikipedia.org

Poznań: uroczyste powitanie krzyża Światowych Dni Młodzieży

W poznańskiej katedrze zostanie dziś powitany krzyż Światowych Dni Młodzieży, przekazany młodym w Niedzielę Palmową w Rzymie przez Ojca św. Franciszka.

Znaki ŚDM – krzyż i ikona Salus Populi Romani rozpoczną pielgrzymowanie po kraju od archidiecezji poznańskiej, czyli pierwszego historycznego biskupstwa na ziemiach polskich. Mszy św. o godz. 18.00 będzie przewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, metropolita poznański.

Peregrynacja krzyża i ikony Matki Bożej po archidiecezji potrwa do 3 maja. W tym czasie znaki ŚDM odwiedzą kościoły, szpitale i więzienia. Krzyż i ikona Matki Bożej nawiedzą kilkadziesiąt parafii, m.in. w Poznaniu, Lesznie, Śremie, Szamotułach i Grodzisku. Dotrą m.in. do hospicjum, Wielkopolskiego Centrum Onkologii, Aresztu Śledczego w Poznaniu, więzień w Rawiczu i we Wronkach, odwiedzą klasztory i seminaria duchowne.

W naszej archidiecezji krzyż i ikona odwiedzą ok. 120 miejsc. Trasę peregrynacji ustaliliśmy w ten sposób, by znaki te dotarły do każdego z większych wielkopolskich miast, do wszystkich potrzebujących – powiedziała przedstawicielka młodzieży Amelia Szturo.

Później krzyż będzie odwiedzać kolejne polskie diecezje oraz 10 krajów, m.in. Białoruś, Litwę, Łotwę, Rosję, Ukrainę, Słowację i Czechy.

Władzom województwa wielkopolskiego, powiatu oraz miasta Poznania przekazana zostanie także Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia – płomień z bazyliki Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, symbol modlitewnego czuwania przed kanonizacją Jana Pawła II.

Krzyż Światowych Dni Młodzieży został podarowany młodym przez Jana Pawła II w 1984 roku. Przypomniał o tym wczoraj Ojciec św. Franciszek.

Poprosił on wtedy młodzież, aby zaniosła krzyż na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa dla ludzkości. W dniu 27 kwietnia wszyscy będziemy z radością uczestniczyć w kanonizacji tego papieża wraz z Janem XXIII. Jan Paweł II, który był inicjatorem Światowych Dni Młodzieży stanie się ich wielkim patronem. W świętych obcowaniu nadal będzie dla młodych całego świata ojcem i przyjacielem – mówił papież Franciszek.

Najbliższe Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2016 roku w Krakowie.

RIRM

drukuj