fot. twitter.com/MON_GOV_PL

MON wprowadzi nowelizację ustawy o weteranach

Ministerstwo Obrony Narodowej wprowadza nowelizację ustawy o weteranach. Zmiany mają zapewnić im lepszą pomoc i wsparcie.

Minister obrony narodowej wielokrotnie spotykał się z weteranami. Efektem tych rozmów jest wspólnie wypracowany projekt nowelizacji ustawy, który zapewni lepszą pomoc i wsparcie dla poszkodowanych żołnierzy.

– Weterani to nasze dobro narodowe. Jesteśmy winni wdzięczność za ofiarność, za służbę weteranów służących Polsce na misjach, które odbywały się bardzo daleko od granic Polski, ale to była służba dla Polski, to była służba za Polskę – zaznaczył minister Mariusz Błaszczak.

Dlatego, jak wskazał szef resortu obrony, proponowana nowelizacja zakłada zwiększenie dodatku dla weteranów poszkodowanych, którzy pobierają emeryturę i rentę i mają orzeczony uszczerbek na zdrowiu. Wzrośnie on o 30 procent. Weterani będą mieli także możliwość bezpłatnego korzystania z muzeów państwowych i obiektów sportowych.

Co najważniejsze – jak oświadczył minister Mariusz Błaszczak – otrzymają oni dożywotnia, kompleksową opiekę medyczną w nowo uruchomionym Centrum Leczenia Weteranów.

– To jest niezwykle ważne, żeby pomoc medyczna miała charakter kompleksowy. Dotychczas tak nie było – powiedział szef resortu obrony.

W tym roku został także powołany pełnomocnik ds. współpracy z weteranami.

– Pełnomocnik jest i będzie w stałym kontakcie ze środowiskiem weteranów – oświadczył minister Mariusz Błaszczak.

Jak zaznaczyła Danuta Sikora, dyrektor Agencji Mienia Wojskowego w Gdyni, Polska nigdy nie zapomniała o swoich bohaterach, a nowelizacja ustawy jest tego najlepszym dowodem.

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości przywiązuje ogromną wagę do tego, aby weterani zostali objęci odpowiednią opieką. Dzisiaj przedstawiono projekt nowelizacji ustawy o weteranach, który w sposób kompleksowy reguluje opiekę nad nimi, ale też współpracę weteranów i integrację całego środowiska – zaznaczyła Danuta Sikora.

Do tej pory sytuację żołnierzy, którzy walczyli poza granicami kraju, regulowała ustawa z 2011 roku. Określała ona należności ze strony państwa dla ludzi reprezentujących Polskę w różnych misjach. Jednak w praktyce – jak podkreślił płk prof. Mieczysław Struś z Politechniki Wrocławskiej – ta pomoc nie była wystarczająca.

– Aktualna nowelizacja ustawy, zaproponowana przez ministra Błaszczaka, jest  krokiem w dobrym kierunku. 30 procent zwiększenia dodatku dla poszkodowanych będzie odczuwalne, bo uposażenie naprawdę nie było wysokie – wskazał płk prof. Mieczysław Struś.

Dlatego, gdy nowelizacja wejdzie w życie, wszyscy weterani, nawet z najmniejszym uszczerbkiem na zdrowiu, będą mogli skorzystać z lepszej opieki.

TV Trwam News/RIRM

drukuj