Obchody Święta Wojska Polskiego

Na Placu Piłsudskiego w Warszawie rozpoczęły się dziś obchody Święta Wojska Polskiego oraz 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Centralne uroczystości Cudu nad Wisłą odbędą się jutro w południe. Ma je uświetnić uroczysta defilada. 

Podczas dzisiejszych uroczystości na Placu im marszałka Józefa Piłsudskiego. Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz wręczył awanse i wyróżnienia żołnierzom i pracownikom Wojska Polskiego.

– Dzisiaj odznaczając i awansując państwa mam świadomość, że odznaczam i awansuje nowe kadry Wojska Polskiego. Dzięki wam Polska może czuć się bezpieczna, nawet wówczas, gdy dookoła trwają coraz bardziej niepokojące działania – mówił szef MON.

Minister przypomniał także o zagrożeniach jakie niesie za sobą imperialna polityka rosyjska.

– Od lat obserwujemy narastającą agresję ze Wschodu. W 2008 roku została zaatakowana Gruzja, następnie Ukraina. Wojska rosyjskie zostały wprowadzone do Syrii, a Korea Północna wspierana przez Chiny i Rosję, przeprowadza kolejne próby atomowe i próby rakiet balistycznych, wymierzone wprost w naszego strategicznego sojusznika – Stany Zjednoczone Ameryki Północnej – pokreślił min. Macierewicz.

Odniósł się także do Katastrofy Smoleńskiej.

– Jej badanie, śledztwo oddano w ręce rosyjskie, bo bano się prawdy, bano się wyników wiarygodnego dochodzenia. Tak jak zakazano otwierać trumny, bo było wiadomo jaki obraz tragedii ówczesnej pokażą – mówił minister.

Jak wynika z najnowszych sondaży przeprowadzonych przez CBOS Polacy czują się bezpieczni. Akceptują też zwiększenie liczebności armii i wzrost wydatków na modernizację techniczną, którą uznają za konieczną. Takie zdanie wyraziło aż 75 proc. Jeszcze więcej bo 87% uznało, że armia wymaga modernizacji technicznej i unowocześnienia. Niemal 80% Polaków wyraża poparcie dla współpracy armii polskiej armii z armią Stanów Zjednoczonych.

Dla politologa Grzegorza Piątkowskiego takie wyniki badań ankietowych nie są zaskoczeniem.

– Jeśli chodzi o stosunek Polaków do naszych sił zbrojnych jest on naturalny ponieważ od dawna już wiadomo od wieków, że jeśli chcemy żyć w pokoju musimy szykować się do wojny. To znaczy powinniśmy mieć na tyle siły zbrojne, aby odstraszać potencjalnych wrogów, którzy mogliby chcieć na nas napaść – mówił Grzegorz Piątkowski.

Minister Antoni Macierewicz przy okazji uroczystości wspomniał także o pracach nad budową Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku, które mają się rozpocząć niebawem a zakończyć do 2020 roku, na stulecie bitwy, a także o budowie pomnika bitwy pod Radzyminem.

– Mam nadzieję, że wszystkie te projekty zaczniemy, zrealizujemy, bądź zrealizujemy lub zaczniemy do setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej – przekonywał Antoni Macierewicz.

Wiceszef MON Michał Dworczyk jest przekonany, że do końca października zostanie ogłoszony przetarg na budowę Muzeum Wojska Polskiego, a pierwsze łopaty zostaną wbite już wiosną.

– To jest bardzo ambitne tempo, zdajemy sobie z tego sprawę, ale jesteśmy przekonani, że pracownicy Muzeum Wojska Polskiego i wszyscy pracownicy MON-u dołożą wszelkich starań, żeby to zadanie zrealizować – mówił Michał Dworczyk.

Centralne obchody święta Wojska Polskiego odbędą się jutro w południe przed belwederem.

TV Trwam News/RIRM

 


[GALERIA] Uroczystość wręczania awansów i wyróżnień żołnierzom i pracownikom Wojska Polskiego na pl. Piłsudskiego. Fot. PAP/Jakub Kamiński


[GALERIA] Warszawa. Zaprezentowano projekt budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920. Fot. PAP/Radek Pietruszka

 

drukuj