fot. twitter.com

Szef MON: prezydent L. Kaczyński zobowiązał nas do dostosowania aneksu do wymogów TK

Prezydent Lech Kaczyński zobowiązał nas do dostosowania aneksu z weryfikacji WSI do wymogów Trybunału Konstytucyjnego, niestety przedtem doszło do tragedii smoleńskiej – powiedział w środę minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

„Ustawa o komisji weryfikacyjnej, mówiąca o publikacji raportu, a potem aneksu, nie przewiduje możliwości ich nieopublikowania” – podkreślił szef MON.

Dodał, że możliwe są „korekty, ograniczenia czy kosmetyczne zmiany”.

Antoni Macierewicz powiedział o tym podczas środowego spotkania ze studentami i kadrą Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie poświęconego Legii Akademickiej. Pytania studentów dotyczyły nie tylko Legii, ale także kwestii publikacji aneksu do raportu z weryfikacji WSI.

Szef MON przypomniał, że aneks został w 2007 r. przekazany prezydentowi, a w 2008 r. zapadł wyrok TK, „który zabronił publikacji aneksu bez wyeliminowania nazwisk ludzi, którzy nie zajmują najwyższych stanowisk w państwie”. Dodał, że liczący ponad 800 stron aneks zawiera 10 tys. nazwisk.

„Prezydent Lech Kaczyński zobowiązał nas do dostosowania aneksu do wymogów TK, niestety przedtem doszło do tragedii smoleńskiej” – powiedział minister Antoni Macierewicz.

„Wszystko zależy od TK i zastrzeżeń, które Trybunał sformułował. W obecnej sytuacji on (aneks) czeka na tego typu rozstrzygnięcie, innych przeszkód sobie nie wyobrażam. Zawiera ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa i obywateli informacje, które powinny być własnością wszystkich Polaków” – zaznaczył.

PAP/RIRM

drukuj