fot. WOT/Facebook

Kolejne zaprzysiężenia żołnierzy WOT

W Siemiatyczach i Sejnach (woj. podlaskie) kolejni żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej złożą dziś przysięgę wojskową. W wydarzeniu weźmie udział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Przysięgę złoży łącznie 170 żołnierzy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław”.

Uroczystości są zwieńczeniem szkolenia podstawowego, które rozpoczęło się 20 stycznia. Żołnierze zapoznali się m.in. z zasadami poruszania się na polu walki – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

– Te przysięgi wieńczą okres 16-dniowych szkoleń podstawowych. To szkolenia dla osób, które do tej pory nie miały związku ze służbą i wstąpiły do WOT. Podczas takich 16 dni żołnierze zostają zapoznani z podstawowymi zasadami poruszania się żołnierzy na polu walki, obchodzenia się z bronią, taktyki, terenoznawstwa czy też pierwszej pomocy na polu walki – wskazuje Marek Pietrzak.

W szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej służbę pełni już około 8 tys. żołnierzy. Formowanie WOT rozpoczęło się z początkiem 2017 r. Obecnie jest już utworzone dowództwo oraz trzy brygady w woj. podlaskim, lubelskim i podkarpackim. Formowane są też kolejne trzy brygady: jedna na Warmii i Mazurach oraz dwie na Mazowszu.

RIRM

drukuj