fot. PAP/EPA

MON: Polska w ramach współpracy w UE oferuje Centrum Operacji Lądowych

W Brukseli odbyło się spotkanie ministrów obrony państw Unii Europejskiej. Polskę reprezentował minister Antoni Macierewicz. Szefowie resortów siłowych rozmawiali m.in. nt. współpracy UE–NATO przed zbliżającym się szczytem Sojuszu w Brukseli.

Minister Antoni Macierewicz podkreślił, że Polska jest zwolennikiem wzmacniania obrony europejskiej tak, żeby była ona nastawiona zwłaszcza na obronę flanki wschodniej. Jak dodał, Polska zaoferowała wykorzystanie krakowskiego Centrum Operacji Lądowych dla działań grup bojowych.

– Ewentualnie dla działań natowskich, jeśli będą one potrzebne. Mówimy tutaj jednak głównie o grupach bojowych Unii Europejskiej, które będą mogły korzystać z tego olbrzymiego potencjału, znakomitego wyposażenia i wielu oficerów, którzy są tam przypisani – podkreślił Antoni Macierewicz.

W dyskusji uczestniczył także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Szczyt NATO w Brukseli odbędzie się 25 maja. Z przywódcami państw, które wchodzą w skład Sojuszu spotka się prezydent USA Donald Trump.

PAP/RIRM

drukuj