fot. PAP/EPA

W poniedziałek spotkanie szefów MSZ ws. Ukrainy

W poniedziałek odbędzie się nadzwyczajna posiedzenie ministrów spraw zagranicznych państw UE w związku z sytuacją na Ukrainie – potwierdziły w sobotę służby prasowe szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Spotkanie ma się rozpocząć o godz. 13:00. Planowana początkowo na poniedziałek kolejna wizyta Ashton w Kijowie zostanie prawdopodobnie przełożona na inny termin. Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso wezwał w sobotę do poszanowania jedności i suwerenności Ukrainy. Naruszenie suwerenności kraju „jest nie do pomyślenia w XXI wieku na kontynencie europejskim” – powiedział Barroso w przemówieniu wygłoszonym w Berlinie.

„Mam nadzieję, że wspólnota międzynarodowa razem z nami będzie bronić tych zasad i dążyć do zagwarantowania pokoju regionalnego i międzynarodowego” – powiedział szef KE, apelując o wyciągnięcie nauki z historii Europy. W sobotę Rada Federacji, wyższa izba parlamentu Rosji, zezwoliła na użycie Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy.

O zgodę zwrócił się prezydent Władimir Putin uzasadniając to „zagrożeniem życia obywateli” Rosji, „składu osobowego kontyngentu Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej”, stacjonującego zgodnie z umową międzynarodową na Półwyspie Krymskim na Ukrainie.

PAP

drukuj