fot. PAP/EPA

Ukraiński minister zdrowia: mamy epidemię grypy

Na Ukrainie panuje epidemia grypy – poinformował we wtorek minister zdrowia Aleksandr Kwitaszwili. Dodał, że w związku z powikłaniami związanymi z tą chorobą zmarły dotychczas 83 osoby. Na Ukrainie dominuje wirus grypy typu H1N1, znany jako świńska grypa.

Minister powiedział na konferencji prasowej, że liczba osób chorych na grypę i cierpiących na ostre infekcje wirusowe wyniosła 2,6 mln w 45-milionowym kraju. Dane te obejmują okres od początku października.

„Próg epidemiologiczny został przekroczony w 18 obwodach, przy czym w 11 obwodach jest on przekroczony o 50 procent” – poinformował Kwitaszwili. Uściślił, że najwięcej zachorowań odnotowano w obwodzie rówieńskim na zachodzie Ukrainy, zaś najmniej – w charkowskim na wschodzie kraju.

Z powodu zagrożenia w wielu obwodach jeszcze w ubiegłym tygodniu zamknięto szkoły. W Kijowie miały być one otwarte w środę, jednak wszystko wskazuje na to, że przerwa w nauczaniu zostanie przedłużona. W związku z rosnącą liczbą zachorowań na grypę władze stolicy Ukrainy zaleciły w zeszłym tygodniu noszenie masek w miejscach publicznych.

PAP/RIRM

drukuj