Polskie rodziny zapraszają matki i dzieci z Ukrainy

Do pomocy mieszkańcom wschodniej Ukrainy zachęca Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Proponuje, by rodziny zapraszały matki z dziećmi z ogarniętego konfliktem terenu na wypoczynek do Polski.

Sytuacja ludności cywilnej na wschodzie Ukrainy jest trudna. Trwa tam operacja antyterrorystyczna, która ma doprowadzić do przejęcia przez armię ukraińską miast, które są w rękach prorosyjskich separatystów. Wskutek walk mieszkańcy chociażby Doniecka stoją w obliczu braku wody, żywności i elektryczności.

Ważne jest zapewnienie nawet krótkiego wypoczynku przez polskie rodziny szczególnie dla matek z dziećmi z okolic Doniecka i Ługańska – mówi ks. Leszek Kryża z Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

– Ta akcja zaczyna nabierać rozpędu i konkretnego wyrazu. Dużo rodzin zgłosiło się z taką bardzo piękną ofertą otwartej gościny na dziesięć dni, dwa tygodnie, niektórzy nawet na miesiąc; niektórzy oferują mieszkanie i pobyt dla czterech osób, inni nawet dla dziesięciu. Myślę, że jest to akcja godna podjęcia. Bardzo zachęcam wszystkich, którzy mieliby odpowiednie warunki, aby się do tej akcji dołączyli. Dla tych ludzi jest to także piękne świadectwo tego, że Polska angażuje się nie tylko na płaszczyźnie politycznej, ale bardzo realnie, zwyczajnie, obok tych wszystkich pomocy, które już spłynęły na Ukrainę – to jeszcze takie konkretne, personalne spotkanie w rodzinach – mówi ks. Leszek Kryża.

Rodziny, które chciałyby zaprosić do siebie na wypoczynek rodziny z Ukrainy, mogą się zgłaszać do Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie

To kolejna już akcja pomocy niesionej Ukraińcom. Caritas Polska do tej pory przekazała m.in. fundusze na pomoc poszkodowanym na Majdanie; na kolonie dla ponad 1300 dzieci z 8 diecezji na Ukrainie; dla ponad 600 dzieci ukraińskich wypoczywających w Polsce oraz na żywność i środki czystości dla uchodźców na Krymie, a także dla przesiedleńców ze wschodniej Ukrainy w okolice Charkowa.

W marcu br. Caritas Polska prowadziła wraz z Pocztą Polską akcję „Rodzina Rodzinie”, dzięki której można było wysyłać bezpłatnie paczki z żywnością i ubraniami dla Ukraińców.

RIRM

drukuj