Rośnie liczba ofiar konfliktu w Donbasie

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie alarmuje o wzroście ofiar konfliktu w Donbasie. Od początku bieżącego roku zginęło już 65 cywilów.

Wiceszef Specjalnej Misji Monitoringowej OBWE Alexander Hug poinformował o kolejnych ofiarach konfliktu zbrojnego w Donbasie na wschodzie Ukrainy. Na początku sierpnia organizacja mówiła o 59 ofiarach śmiertelnych wśród ludności cywilnej. Ich liczba powiększyła się o 6 kolejnych osób.

Od początku bieżącego roku aż do 13 sierpnia odnotowano 285 cywilów, którzy ucierpieli w wyniku ostrzałów prowadzonych z czołgów, artylerii i systemów wyrzutni rakietowych. Hug w swoim wystąpieniu podkreślił również, że śmierć ludności cywilnej to wynik przede wszystkim niewypełniania przez strony konfliktu ustaleń w sprawie zawieszenia broni. Jest ona również efektem rozminowania terenów na których trwają walki.

Konflikt zbrojny między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami w Donbasie na wschodzie Ukrainy toczy się już od wiosny 2014 roku. Walki pochłonęły w sumie około 10 tysięcy ludzi.

TV Trwam News/RIRM

drukuj