fot. flickr.com

Kanada sprzeda broń Ukrainie

Kanadyjski rząd zezwolił na sprzedaż broni Ukrainie. Decyzję skrytykowała Rosja. Ukraina rozmawiała o zakupach broni w Kanadzie od dwóch lat. Ostatecznie rząd w Ottawie wydał zgodę na sprzedaż broni kanadyjskich producentów naszemu wschodniemu sąsiadowi. 

„Kanada i Kanadyjczycy będą wspierać naród ukraiński, integralność terytorialną Ukrainy i jej suwerenność” – oznajmiła szefowa kanadyjskiej dyplomacji.

Eksperci przypominają, że Kanada od wielu lat wspiera Ukrainę w szkoleniach wojskowych.  Od stycznia 2014 r. rząd Kanady przeznaczył ponad 700 mln dolarów kanadyjskich na pomoc dla Ukrainy; jest to zarówno wyposażenie dla wojska, m.in. dla saperów, kamizelki kuloodporne, noktowizory, systemy komunikacyjne, wyposażenie medyczne, jak i środki pomocowe na budowanie demokratycznych instytucji i wspieranie rządów prawa, czy rozwój rynku i organizacji społecznych.

Od ponad dwóch lat w bazach na zachodzie Ukrainy przebywają kanadyjscy wojskowi w ramach operacji rozpoczętej na wniosek rządu Ukrainy. Jest to misja szkoleniowa. Kanadyjskie media wskazują, że również w USA planuje się umożliwienie sprzedaży broni Ukrainie, jednak prezydent Donald Trump od tygodni nie podpisuje tej zgody, a media amerykańskie spekulują, że przywódca chce zachować dobre relacje z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

PAP/TV Trwam News/RIRM

drukuj