Prof. J. Żaryn ws. lwów na Cmentarzu Orląt: Ukraińcy niszczą siebie i przedstawiają się jako naród nikczemnie

Ukraińcy niszczą nie tylko pamięć o historii Lwowa; niszczą także siebie i przedstawiają się jako naród nikczemniestwierdził senator Jan Żaryn. Historyk odniósł się w ten sposób do decyzji Rady Obwodowej we Lwowie, która zażądała usunięcia posągów dwóch lwów z Cmentarza Orląt Lwowskich. Członkowie rady uznali figury za „symbol polskiej okupacji Lwowa”. W ich ocenie stanęły one nielegalnie.

Nasi dyplomaci interweniowali w tej sprawie w Ukraińskim MSZ. Polskie MSZ wyraziło nadzieję na znalezienie porozumienia.

Senator prof. Jan Żaryn zwrócił uwagę, że Cmentarza Orląt Lwowskich to jedno z ważniejszych miejsc z punktu widzenia polskiego dziedzictwa. Polityk sceptycznie patrzy na przyszłość relacji polsko-ukraińskich.

Brak szacunku do tej nekropolii to także brak szacunku do polskich dziejów. Nie jestem optymistą, jeśli chodzi o relacje polsko-ukraińskie i od dawna o tym mówię. Strona polska czyni wszystko, by ucywilizować naród ukraiński – strona ukraińska robi wszystko, żeby od tej cywilizacji europejskiej odchodzić i jeszcze mieć roszczenia wobec Polski, żebyśmy bronili interesów państwa ukraińskiego. Nie da się tak prowadzić dialogu między suwerennymi narodami – podkreślił prof. Żaryn.

Dwa kamienne lwy stanowiące niegdyś integralną część kolumnady Pomnika Chwały powróciły na Cmentarz Orląt Lwowskich w grudniu 2015 roku.

Nekropolia stanowi wydzieloną część Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Znajdują się na nim mogiły uczestników bitwy o Lwów, poległych w latach 1918-1920.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl