Rozmowy w sprawie Ukrainy

Eksport ukraińskiego zboża, szantaż jądrowy Rosji, czy dwustronna współpraca wojskowa – to główne tematy rozmów Wołodymyra Zełenskiego z Reczepem Erdoganem, tureckim prezydentem. W spotkaniu wziął udział także Antonio Guterres, sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych.  

Sytuacja na Ukrainie każdego dnia jest napięta. Kreml nie ustępuje wymierzając kolejne pociski w ukraińskie miasta. Przykładem jest Charków, gdzie od środy w rosyjskich ostrzałach ginęli cywile.

– To była najtragiczniejsza noc i poranek w Charkowie od początku wojny. Dlatego podjęliśmy decyzję, że jutro będzie ogłoszona żałoba narodowa po wszystkich ofiarach – mówił Ihor Terechow, mer Charkowa.

Charków to nie jedyne miasto będące na celowniku Kremla. Mikołajów czy Zaporoże – tam także giną cywile. Mimo to Ukraińcy nieustannie stawiają opór, broniąc bohatersko swej niepodległości. W jednym z ukraińskich szpitali z rannymi obrońcami kraju spotkał się prezydent Wołodymyr Zełenski, dziękując im za heroiczną służbę.

Z kolei we Lwowie odbyło się w czwartek spotkanie ukraińskiego prezydenta z tureckim przywódcą oraz sekretarzem generalnym Organizacji Narodów Zjednoczonych.

– Podczas spotkania we Lwowie omówiliśmy z Recepem Tayyipem Erdoganem możliwość ulepszenia inicjatywy eksportu ukraińskiego zboża, sytuację wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, szantaż jądrowy ze strony okupantów, kradzież przez Rosję zboża na wielką skalę na terytoriach tymczasowo okupowanych – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Wizyta tureckiego prezydenta na Ukrainie to mocny sygnał wsparcia ze strony silnego kraju. Podczas spotkania przedstawiciele Turcji i Ukrainy podpisali porozumienie o odbudowie infrastruktury uszkodzonej w wyniku rosyjskiego ataku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl