By Alan Wilson - https://www.flickr.com/photos/ajw1970/14552278424/, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=33703942

Ukraińscy żołnierze przebywający w Danii są gotowi, by rozpocząć szkolenie na myśliwcach F-16

Ukraińscy żołnierze przebywający w Danii są gotowi, by rozpocząć szkolenie na myśliwcach F-16. To pierwszy krok do przekazania maszyn na front. Baza szkoleniowa ma powstać również w Rumunii. Z kolei Szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej, Josep Borrell, wezwał do zamawiania większych ilości amunicji dla Ukrainy.

Szkolenie ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16 to ważny krok podjęty w ramach współpracy Ukrainy z państwami NATO.  W środę dowódca ukraińskich sił zbrojnych, gen. Wałerij Załużny, ogłosił, że ukraińscy piloci – obecnie przebywający w Danii – są gotowi rozpocząć główne szkolenie na myśliwcach F-16. To rezultat rozmowy telefonicznej, jaką gen. Wałerij Załużny odbył z szefem Sztabu Obrony Królestwa Danii, gen. Flemmingiem Lentferem.

„Nacisk położony jest na szkolenie ukraińskich pilotów i inżynierów na F-16, które trwa w Danii. Generał Lentfer poinformował, że niektórzy z naszych pilotów pomyślnie zakończyli już działania przygotowawcze i mogą rozpocząć szkolenie w powietrzu” – wskazał dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, gen. Wałerij Załużny.

Dania zapowiedziała przekazanie Ukrainie 19 myśliwców. To nie jedyna dobra wiadomość dla ukraińskich żołnierzy. W Rumunii powstanie baza szkoleniowa właśnie dla pilotów F-16. Decyzja zapadła w hiszpańskim mieście Toledo, podczas nieformalnego spotkania ministrów obrony państw Unii Europejskiej.

„Rumunia będzie gospodarzem unijnego centrum szkoleniowego F-16. Lockheed Martin zapewni szkolenia i konserwację. Holandia udostępni myśliwce F-16” – zaznaczyła na Twitterze minister obrony Holandii, Kajsy Ollongren.

Zakres współpracy obejmuje szkolenie na symulatorach oraz naprawę myśliwców F-16. Łącznie w proces zaangażowanych będzie 11 państw NATO, w tym Polska. Jednocześnie Szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej, Josep Borrell, wezwał do zamawiania większej ilości amunicji dla Ukrainy. Unijne marcowe porozumienie zakłada dostarczenie na front miliona pocisków artyleryjskich lub rakietowych w ciągu 12 miesięcy. Póki co, zdaniem Borella, państwa członkowskie są dalekie od osiągnięcia tego celu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl